Migranti od januára do marca spáchali v Nemecku 69 000 zločinov

BERLÍN – Migranti v Nemecku v prvom štvrťroku tohto roka spáchali 69 000 trestných činov. Vyplýva to z údajov o kriminalite prisťahovalcov, ktoré vôbec prvýkrát zverejnil Spolkový kriminálny úrad.

Podľa ministerstva vnútra ale nie je zločinnosť medzi žiadateľmi o azyl vyššia ako medzi Nemcami. Nadpriemerne sú v státisícoch zastúpení migranti zo západného Balkánu, Gruzínska či Maroka. Naopak kriminalita Sýrčanov či Iračanov je pomerne nízka, informoval denník Die Welt.

Vecná debata

Do Nemecka v minulom roku prišlo takmer 1,1 milióna utečencov. Kriminalisti údaje o zločinnosti medzi nami vo všetkých 16 nemeckých spolkových krajinách zverejnili vôbec prvýkrát. Priame porovnanie s údajmi z minulých období tak nie je možné a k dispozícií nie sú podľa hovorcu Spolkového kriminálneho úradu zatiaľ ani údaje, ktoré by ukazovali trestnú činnosť nemeckých občanov v prvom štvrťroku tohto roku. Ministerstvo tak pri porovnaní vychádzalo z údajov za vlaňajší rok.

„Prisťahovalci nepáchajú viac trestnej činnosti než Nemci,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra s odkazom na správu Spolkového kriminálneho úradu. Nové údaje by podľa nej mali prispieť k „vecnej debate“.

Srbské pasy

Vzhľadom na počet žiadateľov o azyl je medzi páchateľmi či podozrivými nadpriemerne vysoký počet občanov Srbska a ďalších západobalkánskych krajín, Gruzínska a troch severoafrických štátov: Maroka, Alžírska a Tuniska. Naopak kriminalita medzi žiadateľmi o azyl zo Sýrie, Afganistanu a Iraku je vzhľadom na ich počet podpriemerná.

V prípade prekvapivo vysokej zločinnosti občanov Srbska upozorňuje denník Die Welt ale na fakt, že značná časť zločinov so srbskými pasmi sú v skutočnosti obyvatelia Kosova, ktorí sa podieľajú na činnosti albánsky hovoriacich mafií v Nemecku. Srbsko naďalej považuje Kosovo za svoju súčasť a obyvateľom krajiny tak bez prieťahov ponúka svoje dokumenty totožnosti.

Špecifickým problémom je potom podľa denník Die Welt kriminalita balkánskych Rómov, ktorá ale nie je v štatistikách Spolkového kriminálneho úradu nijak zvlášť oddelená od zločinnosti príslušníkov majoritnej spoločnosti konkrétnej krajiny.

Viac..  Vladimír Bilčík: Deti musia mať garantovanú väčšiu mieru bezpečnosti v online priestore

Nájazdy zločineckých skupín

Podľa nemeckých konzervatívnych politikov väčšina ľudí zo štátov ako Srbsko či Gruzínsko, ktorí nemajú šancu v Nemecku azyl získať, žiadosti podávajú len preto, aby v čase do ich vybavenia mohli v Nemecky prebývať a páchať trestnú činnosť.

Obavy Nemecka, Francúzska či Talianska z nárastu kriminality pre „nájazdy“zločineckých skupín boli podľa agentúry DPA aj za stredajším odložením schválenia liberalizácie vízového styku Európskej únie s Gruzínskom.

Krádeže, podvody a falšovanie

Vyše 29 percent všetkých trestných činov spáchaných od januára do marca žiadateľmi o azyl boli krádeže, 28 percent trestné činy ako podvod, sprenevera či falšovanie úradných listín. Zhruba štvrtina trestných činov spáchaných migrantmi predstavuje ublíženie na zdraví a zločiny proti osobnej slobode, pod čím sa skrýva napríklad vyhrážanie sa alebo vydieranie. Sexuálne delikty a vraždy či zabitie tvoria len percento všetkých trestných činov utečencov.

Viac než polovica všetkých trestných činov z kategórie ublíženia na zdraví či zabitie a vražda sa odohrali v utečeneckom zariadení a v 50 percentách prípadov mali páchateľ a obeť rovnakú štátnu príslušnosť. Motívy týchto činov boli podľa Spolkového kriminálneho úradu často etnicko-kultúrne a náboženské.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

migranti

Komisia predkladá akčný plán EÚ pre trasu cez východné Stredozemie

Európska komisia predložila akčný plán EÚ pre východné Stredozemie, ktorý obsahuje cielené operačné opatrenia zamerané …

Consent choices