smolkova
Monika Smolková, europoslankyňa. PHOTO: redakcia/red.

Monika Smolková o Brexite: Je to skúška Európskej únie

Už iba hodiny delia obyvateľov Veľkej Británie, keď prídu k hlasovacím urnám a rozhodnú o smerovaní krajiny na dlhé roky. Stúpenci brexitu, teda odchodu Veľkej Británie z Európskej únie začali mať pritom v jednom z posledných prieskumov výrazne navrch.

Až doteraz rozhodovali desatinné miesta, ale karta sa výrazne naklonila. Tí, čo chcú odísť majú náskok desať percent oproti tým, ktorí chcú zostať. Hovorí o tom prieskum pre denník The Independent.

„Ľudové hlasovanie vo Veľkej Británii bez ohľadu na to, ako dopadne, postaví EÚ pred veľmi vážnu skúšku.  V minulom roku EÚ prepadla v skúške zo zvládnutia riešenia problémov s migráciou, teraz stojíme pred ešte väčšou výzvou – ako do budúcnosti urobiť reformy, aby sa fungovanie EÚ zefektívnilo a  stransparentnilo. Podarí sa to iba vtedy, ak predstavitelia Rady EÚ – jednotliví premiéri členských štátov budú vidieť riešenia národných záujmov prostredníctvom celoeurópskych záujmov. Ak sa Briti vyslovia za to, aby aj naďalej ostali členmi EÚ, v čo pevne verím, urýchli to potrebné reformy, ktoré sú nevyhnutné pre ďalšie fungovanie EÚ,“ hovorí pre EuropskeNoviny.sk europoslankyňa Monika Smolková.

Pozornosť svetových médií sa tak aj naďalej sústreďuje na Veľkú Britániu. Pokiaľ si tamojší obyvatelia vyberú možnosť odchodu, musia tak urobiť do dvoch rokov. “Ak Briti nevystúpia, budeme musieť implementovať okamžite dohodu medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou. Ak vystúpia, ani pán Boh nevie, čo bude,” uviedol ešte počas návštevy Prahy slovenský premiér Robert Fico.

Viac..  R. Hajšel: Z EURÓPSKEJ PODPORY VODÍKA MÔŽE ŤAŽIŤ AJ SLOVENSKO

Vtedy ešte neboli známe výsledky najnovšieho prieskumu pre The Independent. Ten výrazne nahráva tým, ktorí by chceli Úniu opustiť. Za posledný rok ide o najvýraznejší, desaťpercentný náskok stúpencov brexitu.

Euromašinéria

Ak by Briti v referende povedali, že chcú odísť, nasledovala by euromašinéria. Dohodu o vystúpení schvaľuje kvalifikovaná väčšina v Rade, kde sú zastúpené všetky štáty. Ak by aj väčšina štátov s odchodom Britov nesúhlasila, nemala by šancu.

“Musí dôjsť k uzavretiu dohody, ak by k uzavretiu dohody nedošlo, prestanú sa zmluvy na tento daný štát aplikovať,” uviedol expert na právo EÚ Viliam Karas.

Špeciálny status k Únii

Podľa odborníka to potom bude fungovať ako so Švajčiarskom, ktoré má špeciálny status vo vzťahu k Únii. Británia bude mať dva roky na to, aby si dohodla nové pravidlá o voľnom pohybe ľudí, či obchodu. A potom sa z Britov stanú de facto cudzinci.

O red

Odporúčame pozrieť

brexit

Británia posunula o tri mesiace zavedenie kontrol na dovozy z EÚ

Veľká Británia odložila úplné zavedenie hraničných kontrol tovaru dovážaného z Európskej únie (EÚ) o tri …

Consent choices