LONDÝN – Británia potrebuje po rozhodnutí voličov o vystúpení z Európskej únie nové vedenie, povedal premiér David Cameron. Svoju funkciu opustí na jeseň. O jeho nástupcovi rozhodne októbrová konferencie Konzervatívnej strany.
Cameron bojoval v kampani za zotrvanie Británie v Únii, jeho výzvy ale Briti nepočúvali. “Nemyslím, že by bolo správne, aby som bol kapitánom, ktorý sa pokúsi viesť našu krajinu do jej ďalšieho cieľa,” povedal novinárom Cameron s tým, že je pyšný na šesť rokov, po ktorej krajine viedol.
Hlasy za stabilitu
Časť zákonodarcov Cameronovej Konzervatívnej strany pritom v prvých hodinách podporila jeho zotrvanie vo funkcii. “Teraz potrebujeme stabilitu. Áno, mal by zostať,” odpovedal na otázku o Cameronovej budúcnosti predne konzervatívny poslanec Andrew Bridgen, ktorý bol v kampani zástancom brexitu, teda vystúpenia z EÚ.
Europoslankyňa Smolková: Cameron zlyhal na plnej čiare
„Brexit je výsledkom Cameronovho zlého odhadu vnútropolitického vývoja vo Veľkej Británii a neschopnosti lídrov EÚ. Tým, že nezvládli migračnú krízu, podporili euroskeptikov a radikalizmus v celej EÚ. Ľudové hlasovanie je potrebné rešpektovať a pripraviť všetky právne kroky na to, aby dôsledky Brexitu boli čo najmenej bolestivejšie pre ekonomiku EÚ a život ľudí. Súčasne je potrebné reformovať fungovanie EÚ zjednodušením „bruselskej „ administratívy,“ povedala pre EuropskeNoviny.sk europoslankyňa Monika Smolková.
Hlasy proti Cameronovi
Cameronova rezignácia bola tiež požiadavkou bývalého prvého ministra Škótska Alexa Salmonda, podľa ktorého brexit oprávňuje Škótov k ďalšiemu referendu o nezávislosti na Británii. David Cameron ale britských občanov uistil, že sa ich v najbližšej dobe nedotknú žiadne zásadné zmeny, a vyhlásil, že budúce vzťahy s EÚ bude krajina ešte len riešiť.