ovcarik
Maroš Ovčarik. PHOTO: archív MO.

Maroš Ovčarik: Ako investujú Slováci a kedy budeme mať švajčiarske dôchodky?

Podielové fondy? Dlhopisy? Akcie? Pokiaľ ste niekedy čo len zauvažovali investovať svoje peniaze, patríte medzi percento ľudí, ktorí splnili aspoň prvý predpoklad. Od reálneho investovania ste však ešte dosť ďaleko. A zďaleka nie ste jediný.

Slováci veria bankám

Slováci patria v rámci Eurozóny medzi najviac konzervatívnych sporiteľov vôbec. Podľa údajov ECB z roku 2013 (novšie zatiaľ nie sú) až 75 % nášho finančného majetku tvorili bankové vklady. Väčší podiel bankových vkladov mali už len Gréci, viac ako 80 %. V krajinách ako Francúzko, Holandsko alebo Belgicko majú ľudia v bankách na vkladoch a účtoch len približne tretinu svojich úspor.

Investujeme neštandardne

Na druhej strane v podiele investícii domácností na celkovom finančnom majetku domácností sme na úplne opačnej strane rebríčka, za nami sú opäť len Gréci. A keď už Slováci investujú, najčastejšie do podielových fondov.  Zaujímavý je však výber konkrétnych typov fondov. Zatiaľ čo investori vo vyspelej Európe majú svoje peniaze rozložené rovnomerne medzi dlhopisové, zmiešané aj akciové fondy, Slovensko sa európskemu trendu vymyká. Prím tu hrajú zmiešané fondy, záujem je aj o dlhopisové a realitné fondy. Akciové fondy však výrazne zaostávajú za Európou.

Viac..  Peter Pollák: Podarilo sa nám vybaviť miliardu EUR a teraz ju má k dispozícii súčasná vláda. VIDEO
Zdroj: www.FINANCNYKOMPAS.sk z údajov ECB, SASS
Zdroj: www.FINANCNYKOMPAS.sk z údajov ECB, SASS

Je dobré poznať trendy

Každá krajina má svoje špecifiká, historický vývoj, skúsenosti ľudí, ponuku na trhu. Pri rozhodnutiach je však dobré poznať trendy vyspelého sveta. Konečné rozhodnutie je v konečnom dôsledku na každom z nás. A tieto finančné rozhodnutia sú dôležité, pretože významnou mierou ovplyvňujú aj náš budúci dôchodok.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ Finančný kompas.

O dac

Odporúčame pozrieť

eurozona

Spotrebitelia v eurozóne zvýšili inflačné očakávania

Domácnosti v eurozóne očakávajú, že inflácia zostane nad dvojpercentnou cieľovou hodnotou Európskej centrálnej banky (ECB) …

Consent choices