Tri štvrtiny občanov od EÚ chcú, aby bojovala proti daňovým podvodom intenzívnejšie

Aj keď sa môže zdať, že dane a daňové podvody zaujímajú len hŕstku ľudí, ktorí sa do toho vyznajú, nie je tomu tak. To, že niekto sa zariadi tak, aby platil len minimálne alebo žiadne dane, je tŕňom v roku pre mnohých ľudí. Ukazujú to výsledky nedávneho prieskumu Eurobarometer. Až 75% respondentov sa totiž vyjadrilo, že EÚ by mala proti daňovým podvodom bojovať viac ako doteraz. Prečítajte si, čo v tejto oblasti robí Európsky parlament.

Daňová spravodlivosť nie je v Európskom parlamente žiadnou novinkou. Poslanci sa za ňu bili už dávno predtým, ako sa médiá zaplnili správami o LuxLeaks a PanamaPapers. Daňová transparentnosť a opatrenia proti nekalých daňových praktikám sa v Parlamente začali častejšie skloňovať už od začiatku hospodárskej a finančnej krízy.

„75% občanov EÚ očakáva, že EÚ bude intenzívnejšie bojovať proti daňovým podvodom. Preto by sme mali na ich obavy efektívne reagovať. Európsky parlament má v tomto boji vedúcu úlohu. Prijíma ambiciózne a konkrétne návrhy na zvýšenie daňovej transparentnosti a proti vyhýbaniu sa daniam. Požaduje, aby si členské štáty automaticky vymieňali informácie o daňových dohodách a aby nadnárodné firmy vykazovali svoje zisky v jednotlivých krajinách. Taktiež žiada spoločnú definíciu daňových rajov a silné a konkrétne sankcie. Členské štáty budeme i naďalej tlačiť k tomu, aby zosilnili svoje daňové politiky, odstránili právne medzery a zlepšili koordináciu na európskej aj medzinárodnej úrovni. Je to otázku spravodlivosti voči občanom EÚ,” vysvetľuje predseda hospodárskeho výboru Roberto Gualtieri (S&D, Taliansko).

Špeciálne výbory

Po spomínaných kauzách sa Parlament začal daniam venovať ešte viac. Na vyšetrovanie podozrení dokonca zriadil viaceré osobitné výbory. V reakcii na LuxLeaks vznikol výbor dočasný výbor TAXE, v ktorého činnosti neskôr pokračoval jeho nástupca TAXE 2. Jeho členovia vypracovali správu s odporúčaniami, v ktorejpožadujú centrálny európsky register skutočných vlastníkov firiem, blacklist daňových rajov a opatrenia proti zneužívaniu tzv. patentových kolónok. Začiatkom júla správu prijalo parlamentné plénum.

Viac..  Hodnota obchodných dohôd EÚ predstavuje viac ako dva bilióny eur

Na jeseň začne fungovať nový vyšetrovací výbor, ktorý si posvieti na škandál Panama Papers. Jeho členovia budú zisťovať, čo robia členské štáty i Európska komisia proti daňovým únikom a praniu špinavých peňazí. Poslanci sa okrem toho začnú venovať aj verejnej daňovej transparentnosti pre veľké nadnárodné firmy.

Ako tento problém vidia Slováci

Odpovede slovenských respondentov sa od európskeho priemeru o moc nelíšia. Za to, aby EÚ v tejto oblasti zasahovala viac ako doteraz, sa vyslovilo 72% opýtaných z našej krajiny.

Prieskum Eurobarometer sa uskutočnil od 9. do 18. apríla 2016 na vzorke 27 969 respondentov z celej európskej dvadsaťosmičky, ktorí boli vybraní tak, aby čo najlepšie reprezentovali populáciu celej EÚ.

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices