Barackovi Obamovi nepristavili na letisku v Číne schodíky. Agenti sa pohádali

CHANG ČOU / Uvítací ceremoniál pre amerického prezidenta Baracka Obamu na letisku v čínskom meste Chang-čou poznamenalo hneď niekoľko nepríjemných incidentov. Vedenie letiska nenechalo pre hlavu USA pristaviť príslušné schodíky, aby mohla zo svojho špeciálu zísť na červený koberec, a na ploche vypukla hlasná hádka medzi členkou americkej delegácie a čínskym bezpečnostným agentom.

Barack Obama prišiel do východnej Číny v sobotu na summit skupiny najväčších svetových ekonomík G20, ktorý sa začal v nedeľu. V sobotu rokoval šéf Bieleho domu so svojím čínskym proťajškom.

Agenti v akcii

Agent sa tiež pokúsil zabrániť poradkyni prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Susan Rice, aby sa k svojmu šéfovi pridala. Zasiahnuť museli americkí agenti.

Sám Obama, ktorý hádku podľa amerických médií nevidel, ale v nedeľu vyhlásil, že si nemyslí, že by problémy s tlačou na letisku odrážali problémy v americko-čínskych vzťahoch. Podobné napätie podľa neho nastáva vždy, keď Biely dom vyjednáva, koľko amerických novinárov bude môcť sprevádzať prezidenta a zahraničného vodcu. Biely dom sa nebude ospravedlňovať za to, že podporuje prístup tlače, dodal Obama. „Nezanechávame naše hodnoty a ideály za sebou, keď tieto cesty podnikáme,“ povedal. Význam incidentu ale nechce preceňovať.

Viac..  Týždeň v EP: Boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí v online prostredí či zabránenie znečisťovaniu morí

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Trump

Spojené štáty oficiálne oznámili OSN zámer odstúpiť od Parížskej dohody o klíme

Spojené štáty americké oficiálne oznámili Organizácii Spojených národov (OSN) svoj zámer odstúpiť od Parížskej dohody …

Consent choices