rudolf
Ján Rudolf, odborník na eurofondy. PHOTO: archív JR.

Ján Rudolf: Problém so škôlkami mohol Fico vyriešiť, ak by vláda vyčerpala eurofondy!

V týchto dňoch už po niekoľký krát počúvame v médiách, že pre tisícky detí na Slovensku nemajú miesto v škôlkach a mnohí rodičia sú v bezradnej situácii. Štát im nedokáže zabezpečiť ani tú najzákladnejšiu službu pre ich deti. Ľuďom, ktorí dennodenne musia chodiť do práce a ktorí poctivo platia dane. Napriek tomu, že z Bruselu sme na vyriešenie tohto problému dostali milóny.

Do roku 2020 môže Slovensko z eurofondov získať viac ako 15 miliárd eur na financovanie rôznych činností, opätovne aj na financovanie modernizácie školskej infraštruktúry. Len na škôlky bolo vyčlenených 80 miliónov eur. Dnes, keď sme sa mali z nových a modernizovaných škôlok vytešovať a bezstarostne vodiť naše deti do škôlky, musíme opätovne riešiť, kam s nimi. Štát dodnes neminul na materské školy z eurofondov ešte ani euro! Hoci vyhlásil výzvu na podávanie projektov, nič z toho.  Museli ju totiž zrušiť pre závažné nedostatky, a tak na začiatku školského roka máme tisícky detí pred dverami škôlok a milióny eur z eurofondov na papieri, ktoré k nám z Bruselu neprišli len preto, lebo na ministerstvách sedia neschopní úradníci a nič neriešiaci ministri.

Pred voľbami sa fajkali sociálne balíčky a Robert Fico sľuboval vyriešiť problémy, ktoré nás trápia dlhodobo. A škôlky sú dlhodobý problém. Toto nie je zlyhanie dneška, ani zlyhanie Bruselu či nebodaj samosprávy. Toto je zlyhanie štátu a rokov, v ktorých sa vedelo, že problém vznikne a vedelo sa aj to, aké sú možnosti jeho riešenia. Brusel nám dal možnosť použiť fondy aj na materské školy práve preto, lebo problém nastal už pred rokom 2014.

Viac..  R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

O dôvodoch už písať asi ani netreba. Korupcia, klientelizmus, politické nominácie pred odbornosťou… Stále tá istá obohratá pesnička. Najhoršie na tom všetkom je, že tých, ktorí to môžu zmeniť, to nezaujíma. Ani tých, u ktorých rozhoduje (vraj) charakter, ani tých, ktorí robia (vraj) hrdo, odborne a slušne.

Komentár pre spravodajská portál EuropskeNoviny.sk pripravil Ján Rudolf, odborník na eurofondy.

O Ján Rudolf

Ján Rudolf je expert strany SaS na eurofondy. Od vstupu Slovenska do Európskej únie v roku 2004 sa venuje problematike čerpania eurofondov na Slovensku. Vyštudoval na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave odbor diplomacia a medzinárodné vzťahy. Neskôr úspešne ukončil aj doktorandské štúdium na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení školy pracoval ako projektový manažér na Mestskom úrade v Galante, kde získal prvé skúsenosti s projektami ešte pred vstupom Slovenska do Európskej únie. Mesto Galanta využilo medzi prvými mestami na Slovensku nastávajúce možnosti a predložilo viacero projektov, ktoré boli spolufinancované z eurofondov. V roku 2006 viedol Ján Rudolf ako generálny riaditeľ na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja za Slovenskú republiku negociácie s predstaviteľmi Európskej komisie v Bruseli o pridelení finančných prostriedkov z fondov Európskej únie pre Slovensko na programové obdobie 2007 – 2013. Pre nesúhlas s tzv. nástenkovým tendrom bol prinútený odísť z ministerstva. Neskôr v tejto najväčšej eurofondovej kauze svedčil na súde v pozícii kľúčového svedka.

Odporúčame pozrieť

R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Krajiny EÚ chcú o rok predĺžiť zúčtovacie obdobie pre vyplatené eurofondy z predošlého programového obdobia. …

Consent choices