lajcak
Miroslav Lajčák a Abdulláh bin Zajíd al-Nahján. PHOTO: Archív MZV.

Slovensko a Spojené arabské emiráty podpísali bilaterálnu dohodu o vzájomnej ochrane a podpore investícií

Slovensko a Spojené arabské emiráty (SAE) skompletizovali zmluvnú základňu na zintenzívnenie obchodu a investovania. Minister zahraničných vecí a európskych záležitosti SR Miroslav Lajčák podpísal vo štvrtok v New Yorku so svojím rezortným partnerom zo SAE Abdulláhom bin Zajídom al Nahjánom bilaterálnu dohodu o vzájomnej ochrane a podpore investícií.

„Vzťahy našich krajín zaznamenali v poslednom období veľmi dynamický nárast a podpis tejto dohody vytvára predpoklady na ich ďalšie rozšírenie,“ konštatoval pri podpise minister M. Lajčák. „Týmto podpisom sme zavŕšili dvojročný proces prípravy základných ekonomických dohôd, ktoré znásobia výmenu tovarov a tok investícií medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi,“ dodal minister M. Lajčák.V tejto súvislosti pripomenul dlhodobý záujem Slovenska o spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti a investícií do infraštruktúry.

Minister M. Lajčák v rozhovore s ministrom al Nahjánom z pozície predsedníckej krajiny Rady Európskej únie tiež ocenil záujem SAE rozvíjať dialóg a spoluprácu aj s EÚ.

Minister M. Lajčák absolvoval vo štvrtok na okraj Valného zhromaždenia OSN aj ďalšiu sériu bilaterálnych rokovaní s ministrami zahraničných vecí Ruska Sergejom Lavrovom, Nórska Borgem Brendem, Španielska Josém Manuelom Garcíom Margallom, Nového Zélandu Murrayom McCullym a Angoly Georgesom Chikotim. Spoločne rokoval aj s ministrom zahraničných vecí a ministrom obchodu Ekvádoru Guillaumom Longom a Juanom Carlosom Cassinellim a tiež s osobitným poradcom generálneho tajomníka OSN pre Cyprus Espenom Aidem a námestníkom generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti Jeffreym Feltmanom.

Minister M. Lajčák sa vo štvrtok zúčastnil aj na pracovnom zasadnutí skupiny Priateľov mediácie, do ktorej Slovensko vstúpilo ako jej najnovší člen. Skupinu tvorí 44 štátov a 7 regionálnych a medzinárodných organizácií.

Viac..  Schnabelová: ECB nemôže zavrieť dvere pred prípadným ďalším zvýšením úrokov

Minister M. Lajčák vo svojom vystúpení vyzdvihol agendu mediácie ako kľúčovú súčasť opatrení na budovanie a posilňovanie mieru: „Slovensko dlhodobo presadzuje preventívnu diplomaciu a mediáciu ako jej súčasť, pretože patrí medzi najefektívnejšie nástroje na riešenie konfliktov a na ich predchádzanie,“ povedal minister M. Lajčák na podujatí, ktoré zorganizovali spolupredsedovia skupiny – ministri zahraničných vecí Fínska a Turecka.

Minister M. Lajčák deklaroval pripravenosť Slovenska pomáhať budovať kapacity OSN práve v oblasti mediácie a predchádzania konfliktov a presadzovať pri tom využitie expertízy lokálnych mediátorov.

„Chceli by sme dosiahnuť, aby sa posilnili hodnotiace a monitorovacie kapacity miestnych úradovní OSN priamo v teréne a aby sa na program dňa dostala možnosť vytvorenia regionálnych úradov preventívnej diplomacie spolu s vytvorením komplexného a koordinovaného systému včasného varovania,“ uviedol slovenské návrhy minister M. Lajčák.  V tejto súvislosti podčiarkol, že prevencia je vždy lepšia a výhodnejšia ako následné riešenie a urovnávanie konfliktov – jednak pomáha predchádzať stratám na ľudských životoch a utrpeniu a stojí aj menej financií ako humanitárne operácie v konfliktných oblastiach. Medzinárodné spoločenstvo v súčasnosti stále vynakladá viac úsilia aj zdrojov na riešenie konfliktov, ako na ich prevenciu.

O dac

Odporúčame pozrieť

Slovensko podporí Ukrajinu, ale má podmienky, informuje Neveďalová

Našou hostkou v Ranných Novinách TV JOJ bola poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová. Ako …

Consent choices