Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EĽS) minulý týždeň vo Washingtone D.C. vystúpil na prestížnej konferencii o budúcnosti liberálnej demokracie v strednej Európe „The Illiberal Turn?: Reasserting Democratic Values in Central and Eastern Europe,“ ktorú spoluorganizovali Atlantic Council, spolu s International Republican Institute. Štefanec upozornil na to, že súčasným ekonomickým a bezpečnostným výzvam môžeme čeliť jedine posilňovaním spolupráce medzi USA a Európskou úniou.
„Západ má jasne stanovené hodnoty. Sú nimi demokracia, sloboda a zodpovednosť. Dnes vidíme vzostup štátov, ktoré ich nielenže na svojom území nerešpektujú, ale snažia sa svoju, autoritatívnu, predstavu o riadení spoločnosti vnútiť aj okolitým štátom. Nedeje sa to len pomocou priamej vojenskej invázie, ako to robí Rusko na Ukrajine, ale aj ekonomickým tlakom, či podporou politických síl, ktoré útočia na naše hodnoty a žiaľ, stále získavajú na sile. Moji diskusní partneri, medzi ktorými bolo niekoľko bývalých senátorov a veľvyslancov, si uvedomujú, že bolo chybou, že sa Amerika prestala v Európe angažovať. Iniciatívu ihneď prevzalo Rusko so svojimi tajnými službami a dezinformačnou propagandou. V diskusii sme sa zhodli na tom, že USA a EÚ sú prirodzenými partnermi, ktorí sledujú spoločné ciele: bezpečnosť, hospodársky rast a zvyšovanie životnej úrovne občanov. Dosiahneme ich väčšou našej obranyschopnosti v rámci NATO, aktívnou obranou voči kybernetickým útokom, ktoré sa stávajú čoraz väčším problémom a prepojením našich trhov, čo pomôže najmä malým a stredným podnikateľom. Strategické hospodárske spojenectvo medzi USA a EÚ môže udávať svetové trendy v obchode, inováciách, ale aj ochrane životného prostredia.“
Štefanec sa dotkol aj nutnosti reformovať vzdelávacie systémy a prispôsobiť výučbu novým trendom.
„Výskumy ukazujú, že čoraz viac mladých ľudí na oboch stranách Atlantiku verí takzvaným alternatívnym médiám a tomu, čo si prečítajú na sociálnych sieťach bez toho, aby si overovali pravdivosť ponúkanej informácie. Na toto nebolo naše školstvo pripravené. Veľké reformy vzdelávania sú vecou dlhodobej prípravy a diskusií odborníkov. Každodenná práca je však v rukách učiteľov. Rád som spomenul príklad iniciatívy TEUS (Teachers for European union Slovakia), ktorá sa snaží o zvýšenie povedomia žiakov a študentov o ľudských právach a zlepšenie výchovy k aktívnemu občianstvu a mediálnej gramotnosti.“