kalinak-eu-usa
PHOTO: Archív KMV MVSR.

Jedinou cestou, ako čeliť globálnym výzvam, je vzájomná spolupráca, zhodli sa predstavitelia EÚ a USA

WASHINGTON – Výmena citlivých informácií medzi štátmi EÚ a USA je ukážkou veľmi dobrej a efektívnej spolupráce. Vyhlásil to podpredseda vlády SR a minister vnútra Robert Kaliňák vo Washingtone na spoločnom ministerskom zasadnutí EÚ-USA pre oblasť spravodlivosti a vnútra.

Rokovanie, na ktorom sa zúčastnil americký minister pre vnútornú bezpečnosť Jeh Johnson, americká ministerka spravodlivosti Loretta Lynch, eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos a minister vnútra Malty Carmelo Abela ako budúcej predsedajúcej krajiny Rady EÚ, sa venovalo boju proti terorizmu, zahraničným bojovníkom na strane Daeš, počítačovej kriminalite, obchodovaniu s ľuďmi, či systému ETIAS (Európsky systém cestovných informácií a povolení), ktorý sa plánuje spustiť v Európe.

Predstavitelia EÚ aj USA vyzdvihli dôležitosť  a kooperáciu v oblasti spravodlivosti a vnútornej bezpečnosti a potrebu lepšej spolupráce pri zabezpečení bezpečnosti obyvateľov USA a krajín Európskej únie. Dohodli sa aj na podpise tzv. Protection Umbrella Agreement, teda zastrešujúcej dohode o osobných  údajoch, ktorej cieľom je výmena citlivých informácií v trestných veciach. EÚ už svoje vnútorné postupy v tejto dohode ukončila, momentálne prebiehajú na americkej strane,  pričom k podpisu dohody by mohlo dôjsť začiatkom budúceho roka. Benefitovať z nej budú všetci obyvatelia Európskej únie a USA. V rámci boja proti terorizmu sa okrem migrácie, kontroly hraníc a bezpečnosti venovali aj kooperácii pri otázkach v oblasti CBRN (chemické, biologické, rádiologické a nukleárne hrozby). Európska únia kládla dôraz aj na prijatie plnej vízovej reciprocity medzi USA a krajinami EÚ.

Viac..  EÚ chce bojovať proti online pirátstvu pri športových a iných podujatiach

Predstavitelia EÚ a USA sa na spoločnom stretnutí dohodli, že jedinou cestou, ako čeliť globálnym výzvam, je vzájomná spolupráca. Konštruktívny dialóg medzi oboma stranami bude pokračovať v polovici roka 2017.

O dac

Odporúčame pozrieť

Štátny tajomník Švec: EÚ musí aj pre suroviny dokončiť obchodné rokovania s tretími krajinami

EÚ musí nájsť spôsob, ako reagovať na obchodnú politiku Spojených štátov a Číny. Uviedol to …

Consent choices