Pred členmi Európskeho parlamentu vystúpili dve ženy. Ženy, ktoré si prešli peklom na zemi. Ukázali svoju odvahu, silu a vôľu žiť. Unikli svojim otrokárom, aby sa dostali do Európy a všetkým povedali svoj životný príbeh. V októbri si prevzali Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.
Pred zrakmi prítomných europoslancov povedali, čo zažili a čo si myslia. Lamjá Haždí Bašár začala svoju reč so slovami: „Verím, že táto cena patrí každej žene a každému dievčaťu, z ktorých Islamský štát urobil sexuálne otrokyne.“
Následne v skratke opísala svoj príbeh o tom, ako ju členovia Islamského štátu štyrikrát predali, no pri každej príležitosti sa snažila ujsť. Podarilo sa jej to pri jej poslednom kupcovi, príslušníkovi IS, ktorý bol irackým lekárom. „Podarilo sa nám ujsť s dlhoročnou kamarátkou Catherinou a deväťročným dievčaťom menom Almas. Na úteku Catherine nešťastne stúpila na mínu a ozval sa výbuch. Vtedy som ju počula naposledy. Úpenlivo vás žiadam, aby sme mi sľúbili, že nikdy viac nedovolíte, aby sa diali také zločiny.“
So svojou rečou vystúpil i Martin Schulz predseda EP: „Medzinárodný trestný súd musí zakročiť, musí vyšetriť zločiny páchané tzv. Islamským štátom, pretože tieto zločiny proti ľudskosti musí riešiť Medzinárodný trestný súd.
Nádja Murád, druhá z laureátiek Sacharovovej ceny povedala: „Islamský štát nepochybne pácha genocídu. Nejde pri nej len o zabíjanie, ale aj o systematické zotročovanie žien a únosy detí. Skupina IS chcela oslabiť našu vôľu žiť. Začalo sa to tým, že zabíjali postihnutých, chorých a ženy, ktoré si nechceli nechať pre seba. Následne zničili svätostánky a infraštruktúru, aby sme sa nevracali. Z toho miesta chcem odkázať skupine IS aj všetkým teroristom na svete: ak ste si zvolili cestu potupy, Európa si zvolila cestu ľudskosti a cti. Ďakujem Vám.“