miskov
Juraj Miškov, predseda strany SKOK - Európski liberálni demokrati. PHOTO: redakcia/archív SKOK.

Juraj Miškov: Zabudnite na progres, na Slovensko dýchol stredovek

Nie je to až tak dávno, kedy sa zdalo, že Slovensko postupuje krok po kroku bližšie k právnym štandardom vyspelých krajín Európskej únie. Šanca, že na Slovensku konečne odlúčime cirkev od štátu, zavedieme registrované partnerstvá alebo nebudeme zbytočne kriminalizovať mladých ľudí za držanie malého množstva marihuany je, zdá sa, nenávratne preč.

Ľudské, občianske, menšinové práva a osobné slobody dnes poslancov v slovenskom parlamente, až na ojedinelé výnimky, vôbec nezaujímajú. Vláda, ale ani opozícia do dnešného dňa nepredložili do parlamentu žiadny zákon, ktorý by, napríklad, zrovnoprávnil úroveň občianskych práv ľudí s homosexuálnou orientáciou, efektívnejšie chránil deti a ženy pred domácim násilím alebo posilnil sekulárny charakter štátu.

Skôr naopak. Jeden príklad za všetky. Namiesto toho, aby štát zrušil financovanie všetkých cirkví zo štátneho rozpočtu, zvýšili volení zástupcovia ľudu hranicu potrebnú na registráciu cirkvi z 20 000 na 50 000 členov. Ako píšu poslanci v dôvodovej správe k zákonu, “cieľom predloženého návrhu zákona je eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností s hlavným cieľom registrácie – získania finančných príspevkov od štátu.” Koľko bolo doteraz takých pokusov o “špekulatívnu registráciu” však poslanci v dôvodovej správe, pochopiteľne, neuvádzajú. Veď načo aj, keď všetci aj tak vedia, že skutočným cieľom zákona je premiérom ohlásený boj s “ucelenými moslimskými komunitami”.

Viac..  Vladimír Bilčík: Deti musia mať garantovanú väčšiu mieru bezpečnosti v online priestore

Som presvedčený, že akékoľvek progresívne a liberálne návrhy budú v parlamente pri súčasnej skladbe poslancov úplné tabu, výnimkou nebudú ani poslanci (takzvanej) liberálnej strany SaS. Dominovať tak budú skôr neustále pokusy konzervatívcov vrátiť na Slovensko stredovek. Pevne verím, že to ostane iba pri vtipných pokusoch zakázať nahotinky v časopisoch po vzore bývalého poslanca Kuffu a nedočkáme sa ďalších inkvizičných návrhov zákazov interupcií a umelého oplodnenia ako v Poľsku, či obludnej dekriminalizácie páchateľov domáceho násilia – v zájme tradičnej rodiny, ako to minulý týždeň schválili, až na jedného, všetci poslanci ruského parlamentu.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Juraj Miškov, predseda strany SKOK – Európski liberálni demokrati a bývalý minister hospodárstva.

O Juraj Miškov

Bývalý poslanec NR SR, exminister hospodárstva a predseda strany SKOK!

Odporúčame pozrieť

Slovensko podporí Ukrajinu, ale má podmienky, informuje Neveďalová

Našou hostkou v Ranných Novinách TV JOJ bola poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová. Ako …

Consent choices