Sefcovic
Eurokomisár Maroš Šefčovič. PHOTO: © European Union.

Maroš Šefčovič: EÚ si chce zachovať svoje vedúce postavenie v boji proti klimatickým zmenám

Po zasadnutí Európskej komisie, ktoré sa konalo v Štrasburgu, cestuje slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič do švajčiarskeho Davosu, kde sa zúčastní 47. ročníka Svetového hospodárskeho fóra.

Podpredseda Šefčovič sa tohto najprestížnejšieho politicko-ekonomického diskusného fóra zúčastňuje už po tretí krát.

Súčasný ročník je venovaný otázkam zodpovedného líderstva a schopnosti reagovať na súčasné výzvy.  Maroš Šefčovič sa v Davose stretne s prezidentom Azerbajdžanu Ilhamom Alijevom, s prezidentkou Švajčiarskej konfederácie Doris Leuthard,  s ministrom zahraničných vecí Nórska Borgeom Brendem,  s generálnym riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatihom Birolom a ďalšími.

Zúčastní sa moderovaných diskusií na témy o globálnej energetickej bezpečnosti, reformy trhu s elektrickou energiou, inovácií v energetickom sektore, ako aj inteligentných miest.

Maroš Šefčovič v tejto súvislosti uviedol: ,,Európska únia si chce zachovať svoje vedúce postavenie v boji proti klimatickým zmenám, ktorý patrí medzi priority na zozname súčasných globálnych výziev. Boj proti globálnemu otepľovaniu a prechod na nízko-uhlíkové hospodárstvo majú obrovský podnikateľský potenciál, ktorý by sme mali využívať oveľa viac. Mali by byť príležitosťou pre rozvoj a prenos nových technológií a inovácií do praxe, pre modernizáciu ekonomiky a následne pre tvorbu nových, vysokokvalifikovaných pracovných miest, ako aj hospodárskeho rastu. V minulom roku sme predložili kľúčovú legislatívu v oblasti energetiky a klimatických zmien, ktorá v spojitosti s dátovou ekonomikou, inováciami, zodpovednejšími službami, sa stáva pilierom hospodárstva 21. storočia. V tomto roku preto plánujeme predložiť ďalšie dva legislatívne balíčky týkajúce sa konkurencieschopnej a čistej mobility v doprave a sústrediť sa na ich implementáciu. Myslím si, že je potrebné pri transformácii na nízko-uhlíkové hospodárstvo myslieť aj na krajiny s nízkymi príjmami. Je potrebné, aby sme boli súčasťou celosvetovej zodpovednosti za plnenie trvalo-udržateľných cieľov a verím, že aj vďaka  technologickému pokroku a inováciám, ktoré sa nám v Európe podarilo dosiahnuť,  môžeme pomôcť týmto krajinám a najmä stovkám miliónov ľudí, ktorí nemajú bežný prístup k energiám. Myslím si, že by sme týmto krajinám mohli pomôcť preskočiť éru energetiky založenej výlučne na fosílnych zdrojoch, aby začali budovať decentralizované moderné energetické systémy s obnoviteľnými zdrojmi „.

Viac..  Peter Pollák: Hnutie Slovensko je proti správe o navrhovaných zmenách zmlúv EÚ

O dac

Odporúčame pozrieť

EK schválila slovenskú schému pomoci 44 miliónov EUR na podporu pri uskladňovaní elektrickej energie

Komisia schválila slovenskú schému pomoci vo výške 44 miliónov EUR na podporu zariadení na uskladňovanie …

Consent choices