Holocaust v EP
Spomienka na obete holokaustu v Európskom parlamente. PHOTO: © European Union- EP.

Aj Európsky parlament si uctil obete holokaustu

Poslanci Európskeho parlamentu a zástupcovia židovských komunít si v Bruseli spoločne pripomenuli blížiaci sa Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V 40. rokoch minulého storočia nacisti vyvraždili okolo 6 miliónov židov. Predseda Európskeho parlamentu to označil za „najväčšiu tragédiu v dejinách Európy“ a poznamenal, že pripomenúť si ju je dôležité preto, aby sme sa podobným chybám vyvarovali v budúcnosti.

Antonio Tajani vyjadril svoje znepokojnenie nad tým, že v Európe žije čoraz menej židov a aj voči nim panuje nenávisť a násilie. To že spomíname na naše chyby z minulosti, nám podľa neho slov pripomína, že „Európa si vždy vedela vziať z ponaučenie do svojej minulosti a vybudovať tak budúcnosť založenú na slobode, demokracii a rešpektovaní ľudskej dôstojnosti.“

My, európski židia, chceme ostať v Európe a chceme jej byť verní ako sme vždy boli. Rátame s tým, že Európa nám bude naďalej ukazovať svoju vernosť, vernosť myšlienke, že židia tu majú budúcnosť,“ povedal predseda Európskej židovskej kongregácie Dr Moshe Kantor.

Beate Klarsfeld, vyslankyňa UNESCO pre vzdelávanie o holokauste, ktorá vyšetrovala zločiny žijúcich nacistov a pomohla ich dostať pred súd, hovorila o tom, ako sa Nemecko po holokauste premenilo na „nový národ,  novú krajiny s novým duchom.“ Varovala pred tým, ako sa v reakcii na migračnú krízu znovu dostáva k slovu rasizmus a xenofóbia. „Každý z nás si musí dávať pozor a zaviazať sa k občianskej angažovanosti,“ odkázala.

Viac..  Kyriakidisová vyzvala štáty EÚ na užšiu spoluprácu v boji proti cukrovke

Podujatia sa zúčastnil aj bývalý britský premiér Tony Blair. Je totiž predsedom Európskej rady pre toleranciu a zmierenie. Do Bruselu pricestoval aj ruský režisér Andrej Končalovski, držiteľ ocenenia za svoju tvorbu, v ktorej odsudzuje extrémizmus a netoleranciu.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. januára. V tento deň v roku 1945 sa sovietskym vojskám podarilo oslobodiť koncentračný tábor v Osvienčime.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices