Úvod tohto týždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) bude dnes popoludní venovaný aj hodnoteniu doterajších výsledkov výmenného programu Erasmus+. V súčasnej podobe funguje od roku 2014, čiže niečo viac ako dva a pol roka.
Ide o úspešný európsky nástroj určený na podporu mobility v oblasti vzdelávania, športu, odbornej prípravy a medzi sektorovej spolupráce. Možnosti ponúka najmä študentom, ale aj pedagogickým zamestnancom, pracovníkom s mládežou či dobrovoľníkom. „Umožňuje im zbierať praktické skúsenosti, zdokonaľovať sa v jazykoch, či jednoducho poznávať rozmanité vzdelávacie systémy a kultúru jednotlivých krajín. To má pozitívny dopad na zvyšovanie ich kvalifikácie a celkové uplatnenie sa,“ priblížila poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová.
Program sa momentálne nachádza približne v polovici svojho plánovaného trvania. Priebežné vyhodnocovanie jeho výsledkov je potrebné. „Povedie to k jeho ďalšiemu zefektívneniu a odstráneniu prípadných administratívnych prekážok a intenzívnejšiemu využívaniu,“ uviedla europoslankyňa. Dôležité bude tiež primerané navýšenie rozpočtu, ktorý dokáže uspokojiť pretrvávajúci vysoký záujem.
Kľúčová je aj motivácia ísť na zahraničný výmenný pobyt. „Napríklad v prípade našich študentov sú v skutočne veľkej obľube predovšetkým niektoré južnejšie destinácie. Je však potrebné, aby pri rozhodovaní zohľadňovali okrem priaznivých poveternostných podmienok, oveľa viac aj kvalitu vyberaných škôl,“ uzavrela Monika Flašíková Beňová.