Uskutočnené útoky na území členských štátov Európskej únie (EÚ) jednoznačne ukázali akútnu potrebu zintenzívnenia boja proti terorizmu, ako aj účinného predchádzania jeho hrozbám. Okrem prehĺbenia vzájomnej spolupráce, či snahy o zlepšenie výmeny spravodajských informácií dochádza aj k sprísneniu existujúcich regulácií. Tie musia nekompromisne postihovať všetky aktivity týkajúce sa výcviku, financovania a ďalších prípravných aktivít súvisiacich s terorizmom.
„Európski občania sa musia cítiť vo svojich krajinách bezpečne. Bezpečnosť však zároveň nemôže byť zástupným nástrojom pre obhajobu akýchkoľvek xenofóbnych a extrémistických názorov,“ uviedla europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Pretrvávajúce riziko podľa nej predstavujú tisíce občanov Európskej únie bojujúcich po boku Daíš v Iraku a Sýrii, ale aj žoldnieri na východnej Ukrajine. „Návrat akýchkoľvek zradikalizovaných jedincov je určite bezpečnostným problémom, na ktorý musia členské štáty pohotovo a veľmi dôrazne reagovať. V súčasnosti, keďže majú európske doklady, im v ceste späť skutočne veľa nebráni,“ poznamenala. Téme boja proti terorizmu sa budú poslanci Európskeho parlamentu venovať na dnešnom plenárnom zasadnutí.
Hrozbou je aj stále výraznejšie prepojenie teroristických skupín s medzinárodným organizovaným zločinom. „Týka sa to obchodu s drogami, s ľuďmi, orgánmi, nútenej prostitúcie, zneužívania detí a iných zvráteností. Stúpenci teroristických organizácií sú cvičení na páchanie organizovanej trestnej činnosti. Profit z nej potom slúži na financovanie teroristických aktivít,“ priblížila poslankyňa. Boj proti terorizmu a radikalizmu si preto vyžaduje globálnu spoluprácu. „Žiadna z krajín ho nemôže vyhrať sama,“ uzavrela Monika Flašíková Beňová.