Svajciarsko
Hlavné mesto Švajčiarska Bern. PHOTO: © European Union- EP.

REBRÍČEK: Najlepšia krajina na svete je v Európe, Slovensko sa neumiestnilo

BRATISLAVA / Švajčiarsko vystriedalo Nemecko na čele výročného rebríčka „najlepších krajín na svete“, ktorý zostavuje americký magazín US News and World Report. Magazín pri tom berie do úvahy také ukazovatele ako kvalita života, sila krajiny, otvorenosť pre podnikanie, kultúrne dedičstvo, občianske vymoženosti či možnosti zábavy.

Švajčiarsko je podľa zostavovateľov rebríčka krajinou, kde si možno „oddýchnuť od liberálneho západného politického poriadku prevráteného naruby populistickými náladami a siláckou politikou“.

Nemecko kleslo oproti vlaňajšku až na štvrté miesto za Kanadu a Britániu. Piate skončilo Japonsko a šieste Švédsko. USA sa prepadli rovnako ako Nemecko – o tri priečky na siedmu. Magazín tento pokles pripísal novembrovému zvoleniu Donalda Trumpa za prezidenta. Takmer 75 percent respondentov v celosvetovom prieskume zároveň uviedlo, že Spojené štáty v ich očiach klesli po vlaňajšej vyhrotenej volebnej kampani, píše today.com.

Desiatku najlepších krajín sveta uzatvárajú Austrália, Francúzsko a Nórsko. Slovensko v rebríčku 80 najlepších krajín nefiguruje. Poľsko skončilo na 31. mieste, Česká republika na 37. a Maďarsko na 46. Čína je 20. a Rusko 27. Na posledných štyroch priečkach sa umiestnili Nigéria, Alžírsko, Irán a Srbsko.

Viac..  Zimné prognózy eurokomisie určujú Slovensku v rokoch 2024 a 2025 väčší rast HDP

V prieskume magazín oslovil približne 21 000 ľudí z 36 krajín z rôznych častí sveta. Prieskum taktiež ukázal, že ľudia naprieč kontinentmi stále vnímajú USA ako najsilnejšiu krajinu na svete pred Ruskom. Rozdiel medzi týmito dvoma krajinami sa však v najnovšom prieskume znížil na takmer zanedbateľnú hodnotu, upozornil americký magazín.

Umiestnenie, krajina
1. Švajčiarsko
2. Kanada
3. Veľká Británia
4. Nemecko
5. Japonsko
6. Švédsko
7. USA
8. Austrália
9. Francúzsko
10. Nórsko
11. Holandsko
12. Dánsko
13. Fínsko
14. Nový Zéland
15. Singapur
16. Taliansko
17. Luxembursko
18. Rakúsko
19. Španielsko
20. Čína

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Štáty EÚ s výnimkou Maďarska vyzvali na okamžitú humanitárnu prestávku v Gaze

Štáty Európskej únie s výnimkou Maďarska v spoločnom pondelkovom vyhlásení vyzvali na okamžitú humanitárnu prestávku …

Consent choices