Tajani
Antonio Tajani počas podpisu spoločnej deklarácie k 60. výročiu Rímskych zmlúv. PHOTO: © European Union- EP.

Antonio Tajani: Musíme byť hrdí na dedičstvo, ktoré odovzdávame našim deťom

„Sen o spoločnej Európe navždy zažehnal hrôzy vojny.“ Tieto slová predniesol predseda EP Antonio Tajani, keď sa počas víkendu spoločne s viacerými poslancami zúčastnil v Ríme osláv 60. výročia Rímskych zmlúv. Práve ony položili základy Európskeho hospodárskeho spoločenstva, z ktorého sa neskôr vyvinula EÚ.„Musíme byť hrdí na dedičstvo, ktoré odovzdávame našim deťom: slobodu cestovať, študovať, pracovať, zakladať firmy a inovovať,“ povedal, keď v mene EP podpisoval Rímsku deklaráciu k 60. výročiu.

Počas slávnosti, na ktorej sa podpisovala spoločná deklarácia, hovoril Tajani o dôležitosti Rímskych zmlúv a dôležitosti spoločného trhu, ktorý bol nimi založený. Pripomenul, že stále ešte máme pred sebou veľa práce. „25. marca 1957 sa v tejto miestnosti začalo niečo veľmi veľké. Musíme to dokončiť a využiť potenciál, ktorý ponúka. A nikdy nesmieme zabudnúť na to, čo by nás to stálo, keby sme nemali spoločnú Európu,“ vyhlásil.

Tajani, podpredsedovia Parlamentu, kvestori a šéfovia politických skupín sa počas víkendu stretli s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom, predsedom talianskeho senátu Pietrom Grassom a šéfkou dolnej komory talianskeho parlamentu Laurou Boldrini.

Viac..  Slovensko má potenciál využitia geotermálnej energie, tvrdí europoslanec Michal Wiezik

Poslanci sa zúčastnili viacerých diskusií o budúcnosti Európy a nechýbali ani na sobotňajšom pochode za EÚ, keď tisíce ľudí kráčali ulicami Ríma vyjadrujúc tak svoju podporu spoločnému európskemu projektu.

Antonio Tajani zavítal aj do Vatikánu na stretnutie s pápežom. Okrem neho sa s hlavou katolíckej cirkvi stretli aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, predseda Európskej rady Donald Tusk a lídri členských krajín vrátane talianskeho premiéra Paola Gentiloniho.

Ešte predtým, ako sa delegácia Európskeho parlamentu zúčastnila osláv, navštívili poslanci aj mesto Norcia v strednom Taliansku, ktoré minulý rok postihlo silné zemetrasenie. V mene Parlamentu prisľúbili mestu pomoc pri jeho obnove.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices