ukrajina
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanci budú hlasovať o zrušení vízovej povinnosti pre Ukrajinu

Počas uplynulých troch rokov Európsky parlament aktívne dával najavo svoju podporu Ukrajine. Poslanci stáli za Ukrajincami, keď volali po zmene a chceli sa viac priblížiť k EÚ a ostro odsúdili prítomnosť ruských vojsk a pripojenie Krymu. Teraz sa chystajú hlasovať o zrušení vízovej povinnosti.

Vo štvrtok 6. apríla budú poslanci Európskeho parlamentu hlasovať o zrušení vízovej povinnosti pre Ukrajincov. Držitelia biometrického pasu tak budú môcť v EÚ ostať až 90 dní bez toho, aby potrebovali víza. Vzťahuje sa to na súkromné aj pracovné cesty, nedáva im to však právo v EÚ pracovať a nevzťahuje sa to na Írsko a Spojené kráľovstvo.

Nové pravidlá mi mali začať platiť už toto leto, po Parlamente ich ešte bude musieť odobriť Rada ministrov.

Viac..  Komisia vyzýva členské štáty, aby zintenzívnili schengenskú spoluprácu

Krajiny schengenského priestoru vydali v roku 2016 dokopy 13,9 milióna víz. Najviac ich bolo pre Rusov (3,1 milióna) a Číňanov (2,1 milióna). Ukrajinci sú hneď na treťom mieste, vydaných im bolo 1,36 milióna víz. Najviac ich vydalo Poľsko (560 tisíc), na Slovensku sme v roku 2016 Ukrajincom vydali 37 543 víz.

O dac

Odporúčame pozrieť

Michel pripomenul Orbánovi, že EÚ už má asociačnú dohodu s Ukrajinou

Predseda Európskej rady Charles Michel nenechal bez reakcie piatkové vyhlásenie predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, …

Consent choices