roaming
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Toto sú nové sadzby za dátový roaming v zahraničí, europarlament schválil ich rapídne zníženie

Európsky parlament vo štvrtok schválením stropov pre veľkoobchodné ceny roamingu odstránil poslednú prekážku na ceste k zrušeniu maloobchodných roamingových príplatkov. Používatelia mobilných telefónov tak od 15. júna zaplatia za hovory, textové správy a sťahovanie dát v inom členskom štáte EÚ rovnakú sumu ako doma.

Stanovením stropov pre veľkoobchodné ceny roamingu poslanci odstránili poslednú prekážku zrušenia maloobchodných roamingových poplatkov. Parlament nariadenie schválil pomerom hlasov 549 (za): 27 (proti): 50 (zdržalo sa hlasovania).

Ide o veľké víťazstvo pre európskych spotrebiteľov,‟ vyhlásila spravodajkyňa Miapetra Kumpula-Natri (S&D, FI). „Roamingové poplatky prestanú od 15. júna existovať. Užívatelia cestujúci naprieč Európou si budú môcť skontrolovať e-maily, pozrieť si mapy, umiestniť na sociálnej sieti fotku, telefonovať či zasielať textové správy bez dodatočných nákladov,‟ dodala.

Súvislosti 

Neformálna dohoda vyjednávačov EP a zástupcov Rady (ministrov) EÚ na stropoch veľkoobchodných cien roamingu stanovuje maximálnu sumu, ktorú si telekomunikační operátori môžu vypýtať za využívanie ich sietí na prenos roamingových hovorov, textových správ a dát. Veľkoobchodné ceny roamingu pritom nepriamo ovplyvňujú telefónne účty spotrebiteľov. 

Viac..  Peter Pollák: Aby obeta našich predkov nebola márna. VIDEO

Nižšie cenové stropy dátových prenosov umožnia používateľom mobilných telefónov pri cestách do zahraničia v rámci Únie prístup k väčšiemu množstvu dát, a teda k širšiemu audiovizuálnemu obsahu. Nariadenie by tiež mohlo prispieť k otvoreniu trhu pre malých a virtuálnych telekomunikačných operátorov.

O dac

Odporúčame pozrieť

Eurokomisia navrhla začleniť roaming do asociačnej dohody s Moldavskom

Európska komisia (EK) prijala návrh na začlenenie roamingu do dohody o pridružení medzi EÚ a …

Consent choices