Open Day
PHOTO: Archív BSK.

Bratislavský samosprávny kraj sa aj tento rok prezentoval na OPEN DAY v Bruseli

Open Day 2017, teda deň otvorených dverí európskych inštitúcií v Bruseli, sa konal v sobotu 7. mája a tak, ako každý rok ,tak aj uplynulú sobotu sa na podujatí predstavil aj Bratislavský samosprávny kraj. Na podujatie sa prišlo pozrieť takmer tritisíc návštevníkov z rôznych krajín sveta. Stánok BSK bol v Európskom výbore regiónov.

„Bratislavský samosprávny kraj je súčasťou každého veľkého európskeho podujatia. Aj tento rok sme v srdci európskej štvrte v hlavnom meste Európy, teda v Bruseli, predstavili to najlepšie, čo ponúka kraj návštevníkom. Každý tak mohol ochutnať tradičné bratislavské rožky či okoštovať malokarpatské vína,“ zhrnul predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Bratislavský kraj ako jediný slovenský zástupca na podujatí návštevníkom prezentoval krásy regiónu, turistické možnosti, históriu, pamiatky a tradičnú gastronómiu. Záujemcovia mali možnosť dozvedieť sa o Malokarpatskej vínnej ceste a degustovať vybrané malokarpatské vína. Veľký záujem bol aj o ochutnávku tradičných bratislavských rožkov, ktoré zachutili ľudom z každého kúta sveta. Návštevníci mali možnosť otestovať svoje znalosti o Bratislavskom kraji prostredníctvom kvízu, za čo im odmenou boli krásne knižky o Bratislavskom kraji.

Vo Výbore regiónov sa celkovo prezentovalo 24 regiónov, z ktorých najväčšie zastúpenie mali regióny Chorvátska. Podujatie bolo zorganizované pri príležitosti Dňa Európy, ktorý sa oslavuje 9. mája. Svoje korene má už v roku 1945, kedy bol prvým dňom mieru po ukončení Druhej svetovej vojny. V tento deň o 5 rokov neskôr bola prezentovaná Schumannova deklarácia s návrhom zjednotenej Európy, vďaka ktorej sa naštartoval integračný proces v Európe.

Viac..  Martin Hojsík: Pellegriniho prvé kroky v novej pozícii zatiaľ ukazujú, že bude pokračovať v doterajšom duchu Smero-Hlasáckej vlády

Počas podujatia Open day mali už tradične otvorené dvere aj ďalšie inštitúcie ako Európsky parlament, Európska komisia, Európska rada, či Európsky hospodársky a sociálny výbor. Okrem Bruselu sa podujatie koná aj v Štrasburgu, Luxemburgu a sprievodné podujatia prebiehajú vo všetkých členských krajinách EÚ. Tohtoročné podujatie bolo špeciálne i vďaka slávnostnému otvoreniu Domu európskej histórie v Bruseli a možnosti prvýkrát si zvnútra obhliadnuť novootvorenú budovu Európskej rady. Open Day predstavuje skvelú príležitosť pre návštevníkov dozvedieť sa viac o fungovaní európskych inštitúcií, turistických atrakciách európskych regiónov a zúčastniť sa zaujímavých interaktívnych diskusií o fungovaní EÚ.

Zastúpenie Bratislavského kraja v Bruseli bolo založené v septembri 2002 ako vôbec prvé zastúpenie slovenských regiónov v Bruseli.

O dac

Odporúčame pozrieť

Zelenskyj pricestoval do Bruselu, aby rokoval s lídrami EÚ, stretne sa aj s Pellegrinim

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval vo štvrtok do Bruselu, kde sa zúčastní na zasadnutí Európskej …

Consent choices