Lídrovstvo a inkluzivita, schopnosť mladej generácie prevziať kormidlo, počúvať, rozhodovať a konať, sú súčasti receptu na budúce riešenie vážnych kríz, ktoré ohrozujú základy nášho sveta. Odznelo to dnes (20. mája) v Jordánsku na Svetovom ekonomickom fóre o Blízkom východe a Severnej Afrike (WEF on MENA), na ktorom sa – na pozvanie organizátorov – zúčastnil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Hlavným cieľom fóra je poskytnúť platformu na spoluprácu pri formovaní budúcnosti Stredného východu a severnej Afriky prostredníctvom spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom. Mnohé štáty regiónu sa usilujú o modernizáciu svojich ekonomík s dôrazom na zavádzanie hospodárskych reforiem do praxe. Ďalšou z tém fóra boli návrhy na riešenie prebiehajúcich geopolitických zmien a humanitárnych výziev v diskusii o situácii v Sýrii, Iraku a Líbyi.
„Je mimoriadne zaujímavé počuť hlas regiónu priamo v regióne. Je podnetné vypočuť si, ako aktéri priamo v regióne vidia možnosti riešenia takých zložitých problémov, ako sú konflikt v Sýrii a Iraku, boj proti terorizmu a radikalizmu či budúcnosť blízkovýchodného mierového procesu. Samozrejme, toto fórum bolo aj o ekonomických príležitostiach regiónu, ale – ako to napokon zdôraznili mnohí vystupujúci – to nejde bez stabilizácie bezpečnostného a politického prostredia,“ zhrnul minister M. Lajčák obsah rokovaní, ktoré prebiehali za zatvorenými dverami.
Konanie WEF on MENA v Jordánsku – už po desiaty raz v histórii – odráža významnú úlohu tejto blízkovýchodnej krajiny v regióne. V tomto roku prijalo pozvanie na fórum viac ako 1.000 účastníkov z polstovky krajín sveta, vrátane hláv štátov a vlád, ministrov zahraničných vecí a obchodu, ako aj predstaviteľov medzinárodných organizácií ako je OSN, EÚ, Liga arabských štátov a ďalších. Samozrejmosťou je účasť najvyšších zástupcov popredných nadnárodných spoločností, bánk, vzdelávacích a vedeckých inštitúcií, občianskych organizácií, ale aj start-upov a iných.
Na okraj fóra absolvoval minister aj niekoľko bilaterálnych stretnutí – s generálnou riaditeľkou UNESCO Irinou Bokovou hovoril o možnostiach užšej spolupráce na využitie potenciálu tejto medzinárodnej organizácie a bohatej agendy, týkajúcej sa napĺňania jednotlivých rozvojových cieľov Agendy 2030 na pôde VZ OSN. Možnosti synergie vidia obaja partneri aj v spolupráci v oblasti boja proti terorizmu a pašovaniu kultúrnych pamiatok z historických miest Sýrie a Iraku ale aj pri opatreniach proti nelegálnej migrácii a prevencii pred konfliktmi.
M. Lajčák sa následne stretol s ministrom zahraničných vecí Jordánskeho kráľovstva Aymanom Safadim, s ktorým diskutoval o situácii v regióne s dôrazom na riešenie blízkovýchodného mierového procesu a pohľadoch jordánskej strany na cestu amerického prezident D. Trumpa do regiónu. Ministri na záver stretnutia podpísali medzivládnu Dohodu o zrušení vízovej povinnosti pre diplomatické pasy, ako výraz obojstranného záujmu o rozvoj bilaterálnych vzťahov.
S členom správnej rady Svetového obchodného fóra Philippom Röslerom minister diskutoval o možnostiach bližšej spolupráce medzi WEF a Globsecom, ako aj o projektoch, ktoré WFE plánuje na posilnenie globálneho postavenia EÚ.
Na stretnutí s námestníkom ministra zahraničných vecí Českej republiky Martinom Tlapom minister otvoril otázku organizovania spoločných spomienkových podujatí pri príležitosti budúcoročných jubilejií: 100. výročia založenia spoločného štátu Čechov a Slovákov a 50. výročia tzv. Pražskej jari.
ZnačkyMiroslav Lajčák
Odporúčame pozrieť
Lajčák je v hre o post veľvyslanca EÚ vo Švajčiarsku
Novým veľvyslancom EÚ vo Švajčiarsku má byť slovenský diplomat Miroslav Lajčák, v súčasnosti osobitný predstaviteľ …