utecenci
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Európsky parlament: EÚ musí byť v mierovom procese v Sýrii aktívnejšia

Politický proces pod vedením Organizácie spojených národov (OSN) za účasti všetkých umiernených sýrskych skupín je jedinou cestou k dosiahnutiu mieru v Sýrii, uvádza sa v nelegislatívnom uznesení, ktoré schválil Európsky parlament. Poslanci zároveň vyzvali EÚ, aby bola v tomto procese aktívnejšia.

Európsky parlament podporil stratégiu EÚ pre Sýriu a zdôraznil nevyhnutnosť udržať krajinu jednotnú a nezávislú. Politický proces s podporou a pod dohľadom OSN, na ktorom sa zúčastnia všetky umiernené sýrske skupiny, vedúci k slobodným a spravodlivým voľbám a vychádzajúci z novej ústavy, je podľa poslancov jedinou cestou k mieru v tejto krajine. Vojna v Sýrii si dosiaľ vyžiadala 400.000 životov a zanechala vyše 13,5 milióna obyvateľov bez základných potrieb, akými je jedlo, voda a strecha nad hlavou.

Európska únia sa ako najväčší donor musí aktívnejšie zapojiť do mierového procesu v Sýrii, a to najmä v oblasti pomoci pri zbližovaní strán konfliktu a politickej transformácii, podpory obyvateľstva a prípravy na obnovu krajiny, uvádza sa v uznesení. Poslanci tiež zdôraznili nevyhnutnosť zavedenia opatrení na budovanie dôvery, akými je neobmedzený prístup humanitárnych pracovníkov na celé územie krajiny, ukončenie obliehania všetkých miest a prepustenie väzňov a rukojemníkov.

Parlament odsúdil zverstvá a rozsiahle porušovanie ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva páchané všetkými stranami konfliktu, najmä však ozbrojenými silami Asadovho režimu, ktoré podporuje Rusko a Irán, a skupinami Dá’iš (takzvaný Islamský štát) a Džabhat Fath aš-Šám. Poslanci v tejto súvislosti vyzvali na zriadenie tribunálu pre vojnové zločiny v Sýrii, ktorý by sa nimi zaoberal, kým sa nepostúpia Medzinárodnému trestnému súdu (ICC).

Viac..  Europarlament chce prísnejšie presadzovanie sankcií EÚ voči Rusku

Reakcie slovenských poslancov

„V Sýrii je predovšetkým nutné ukončiť vojnu. Úloha EÚ bude spočívať najmä v stabilizácii a obnove krajiny, tak ako sme to už úspešne dokázali v štátoch bývalej Juhoslávie, To vytvorí podmienky aj pre návrat vojnových utečencov a migrantov,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

Súvislosti

Vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogherini predstavila v marci 2017 oznámenie o stratégii EÚ pre Sýriu. Dokument prináša možnosti, ako by mohla EÚ v rámci existujúceho rámca OSN prispieť k zaisteniu trvalého politického riešenia konfliktu v krajine.

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Digitálne produkty budú bezpečnejšie

Európsky parlament chce presadiť nový zákon o kybernetickej odolnosti. Mohlo by sa tak stať začiatkom …

Consent choices