Vstup Slovenska do EÚ nám priniesol celý rad výhod, ktoré si postupne priblížime. Na úvod je ale potrebné upozorniť na ich synergický efekt – všetky dohromady totiž pomohli Slovensku (popri iných faktoroch ako reformy) rýchlo dobiehať ekonomickú výkonnosť západoeurópskych krajín a životnú úroveň ich obyvateľov.
Kým ešte v roku 2004, teda v čase nášho vstupu do EÚ, bola výkonnosť Slovenskej ekonomiky (HDP) prepočítaná na jedného obyvateľa a vyjadrená v parite kúpnej sily na úroveň 56,9 % priemeru EÚ-27, v roku 2012 to bolo už 75,9 %. Nielenže sme sa skoro priblížili k európskemu priemeru, ale rástli sme rýchlejšie ako ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky.
Do roku 2012 sme predbehli Maďarsko (66,5 %), udržali si náskok pred Poľskom (66,9 %) a takmer dobehli Česko (80,8 %). A v raste pokračuje Slovensko naďalej. Podľa údajov za rok 2015 sa Slovensko dostalo na úroveň 77 % priemeru EÚ-28 a predbehlo aj dva staršie členské štáty- Grécko (71 %) a Portugalsko (77 %).
Nárast životnej úrovne na Slovensku dokumentuje aj zvyšovanie platov. Pred vstupom do EÚ, v roku 2003, priemerný Slovák našiel mesačne na výplatnej páske 477 eur. Po 10 rokoch, v roku 2013, to bolo už 824 eur. To predstavuje nárast nominálnych miezd o 72 %. V sledovanom období síce rástli aj ceny, ale len o 39 %. Keďže platy rástli rýchlejšie ako ceny, znamená to, že sa zvýšili aj reálne mzdy, a dnes si tak môžeme z nášho zárobku dovoliť kúpiť viac tovarov a služieb než pred vstupom do EÚ.
Platy pritom rastú aj naďalej, v roku 2016 bola priemerná mesačná mzda už 912 eur. Keďže súčasne máme na Slovensku rekordne nízku infláciu, ďalej sa zvyšuje aj životná úroveň občanov SR. Deje sa tak z viacerých faktorov, avšak členstvo SR v EÚ so všetkými svojimi výhodami je tým najvýznamnejším.
Všetky výhody členstva Slovenska v EÚ si môžete prečítať tu.