erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. PHOTO: © European Union.

Ivan Štefanec: Maximum, čo môžeme Turecku ponúknuť je privilegované partnerstvo

Zahraničný výbor Európskeho parlamentu dnes schválil Správu, ktorá žiada Európsku komisiu, aby zmrazila prístupový proces s Tureckom a našla nový formát budovania budúcich vzťahov medzi Európskou úniou a touto ázijskou krajinou.

Podľa slovenského europoslanca Ivana Štefanca (KDH,EĽS) je maximum toho, čo môžeme Turecku ponúknuť privilegované partnerstvo a spolupráca v tých oblastiach, kde máme spoločné záujmy.

„V prvom rade ide o migráciu, kde sme už dosiahli významné úspechy pri vracaní neúspešných žiadateľov o azyl. V nadväznosti na to musíme viac spolupracovať na mierovom riešení sýrskeho konfliktu a úplnom zastavení masovej migrácie cez územie Turecka do Grécka. Dôležité je aj rozširovanie obchodnej spolupráce. Turecku a aj našim občanom však musíme vyslať jasný signál, že hra na dosiahnutie plného členstva skončila a to nielen pre posledné kroky prezidenta Erdogana, ale aj pre neprekonateľné civilizačné a hodnotové rozdiely medzi Tureckom a Európskymi krajinami. Čím skôr to urobíme, tým skôr môžeme vyčistiť stôl pre ďalšie, racionálne jednania.“ 

Viac..  Euro 7: Europoslanci podporujú nové pravidlá na zníženie emisií znečisťujúcich látok

O red

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Digitálne produkty budú bezpečnejšie

Európsky parlament chce presadiť nový zákon o kybernetickej odolnosti. Mohlo by sa tak stať začiatkom …

Consent choices