Súčasní aj bývalí svetoví lídri sa v sobotu rozlúčia so zosnulým niekdajším nemeckým kancelárom Helmutom Kohlom, ktorý skonal 16. júna vo veku 87 rokov. Politici z Európy či USA mu vzdajú poctu v sídle Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Je to po prvý raz, čo Európsky parlament vzdá hold lídrovi niektorej z krajín takýmto spôsobom.
Počas celého ceremoniálu bude v Európskom parlamente vystavená Kohlova truhla, zahalená do vlajky Európskej únie. Medzi osobnosťami, ktoré budú o politikovi rečniť, budú šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker, bývalý americký prezident Bill Clinton, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová, ruský premiér Dmitrij Medvedev či španielsky expremiér Felipe González. Prítomných vládnych predstaviteľov bude strážiť viac ako dvetisíc policajtov.
Helmuta Kohla pochovajú v sobotu v poobedňajších hodinách v nemeckom meste Speyer.
Architekt zjednotenej Európy
Helmut Kohl sa narodil v roku 1930. V čase od do 1982 do 1998 bol nemeckým kancelárom. V roku 1990 viedol krajinu počas jej zjednotenia po rozpade sovietskeho bloku.
Spoločne s vtedajším francúzskym prezidentom Françoisom Mitterrandom zohrával dôležitú úlohu pri podpise Maastrichtskej zmluvy v roku 1992, ktorou boli položená základy spoločnej meny a ktorou sa dovtedajšie Európske spoločenstvo premenovalo na Európsku úniu.
V decembri 1998 mu európski štátni predstavitelia udelili ocenenie Čestný občan Európy. „Zjednotenie Nemecka a posilnenie Európskej unifikácie, ktorá vyvrcholila vytvorením hospodárskej a menovej únie, boli celoživotným dielom Dr. Helmuta Kohla. Za toto jeho celoživotné dielo … mu prejavujeme našu najúprimnejšiu vďaku a úprimnú pochvalu,“ píše sa v záveroch Európskeho summitu vo Viedni.
Toto ocenenie okrem jeho dostali len Jean Monnet (v roku 1976) a Jacques Delors (v roku 2015).
Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.