BRATISLAVA / SNS podľa predsedu Andreja Danka nikdy neustúpi v ratifikácii Istanbulského dohovoru. Ako povedal Danko v rozhovore pre agentúru SITA, súčasná vláda vznikla za určitých podmienok všetkých strán.
„Jednou z prvých podmienok SNS bolo, že nech na Istanbulský dohovor ktokoľvek zabudne. Istanbulský dohovor obsahuje pod zámienkou rovnoprávnosti muža a ženy veľmi veľa nástrah vo vzťahu k registrovaným partnerstvám. Ja nebudem skrytými mechanizmami vnášať do slovenskej legislatívy veci, ktoré si vyžadujú väčšiu spoločenskú diskusiu,“ vyhlásil Danko.
Podľa neho, ak sa niekto na základe sexuálnej orientácie vzdá práva reprodukcie, vzdal sa, čomu príroda a Boh dali, pretože ak sa niekto rozhodne pre homosexuálny zväzok, tak nemôže mať právo vychovávať deti.
Riziko pádu vlády
Danko však zdôrazňuje, že nikoho neodsudzuje a rešpektuje každého, aby sa rozhodol, akým spôsobom chce žiť. „Nehodnotím ľudí podľa farby pleti, sexuálnej orientácie, ale som zástanca toho, aby platili určité pravidlá, ktoré sú neprekročiteľné. Istanbulský dohovor je obrovskou právnou nástrahou pre náš právny systém. Je to pre mňa otázka zotrvania SNS vo vláde. Nebol by som ani sekundu v tejto vláde, keby sme prišli ku konfliktu o Istanbulskom dohovore,“ zdôraznil predseda SNS.
Slovensko zatiaľ nepodpíše Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. Dokument, ktorý je známejší pod názvom Istanbulský dohovor, bol už predmetom medzirezortného pripomienkovania. Z uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 297 zo 4. mája 2011 však vláda tento mesiac vypustila termín plnenia úlohy, pretože podľa rezortu spravodlivosti v danej situácii nie je reálne stanoviť presný dátum, kedy Slovensko k dohovoru pristúpi.
Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu podpísalo 44 zo 47 krajín Rady Európy. Ratifikovalo ho doteraz 23 z nich. Medzi krajiny, ktoré Dohovor podpísali a zatiaľ neratifikovali, je napríklad aj Veľká Británia a Nemecko. Konzervatívne skupiny majú s dohovorom dlhodobo problém, vyčítajú mu predovšetkým, že zavádza do medzinárodného práva rodovú ideológiu.
Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk