utecenci
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Utečenci dovolenkujú v krajinách, z ktorých utekajú

BERLÍN / Nemecké médiá tvrdia, že utečenci, ktorí získali azyl v ich krajine chodia stále častejšie na dovolenky do krajín, z ktorých utiekli. Už na konci augusta to skritizovala nemecká kancelárka Angela Merkel.

Kancelárka Merkel uviedla, že by sa v týchto prípadoch mali prehodnotiť rozhodnutia o udelenie azylu. Proces odobrania je však zložitý a zaberie veľa času. „Dokážem si predstaviť ťažkú rodinnú situáciu, kedy je návrat na niekoľko dní pochopiteľný. Nedá sa však dovolenkovať v krajine, z ktorej človek utiekol,“ uviedla kancelárka.

Ako uvádza portál Novinky.cz, cudzinecký úrad údajne zaznamenal sto prípadov utečencov, ktorí navštívili krajinu svojho pôvodu, v niektorých prípadoch aj niekoľkokrát. Podľa nemeckého ministerstva vnútra mali pochádzať zo Sýrie a z Iraku. Hovorca ministerstva uviedol, že očakávajú zvýšené množstvo takýcho prípadov. Karim al-Wasiti z utečeneckej rady v Dolnom Sasku s tým však nesúhlasí: „Jednotlivých prípadov je obmedzený počet a nenarastajú tak, aby to bol fenomén.“

Odobratie azylu? Nič jednoduché

Podľa hovorkyne federálneho úradu pre migráciu a utečencov Edith Afram neznamená cesta do rodnej krajiny hneď dôvod na zrušenie azylu, môže však motivovať k znovuotvoreniu prípadu. Nie každá cesta však znamený porušenie azylového zákona. „Utečenec uvedie dôvody pre svoju návštevu krajiny, z ktorej utiekol, a na základe odpovedí sa rozhodne o tom, či prípad uzavrú alebo mu odoberú azyl,“ uviedla hovorkyňa úradu.

Viac..  EÚ by mala zrušiť sankcie voči bývalému jazdcovi F1 Mazepinovi, rozhodol súd

Úrady môžu prípady utečencov prešetrovať, kým im neudelia nemecké občianstvo. Utečenec sa voči odobratiu azylu stále môže odvolať. Prieskum už prebieha. Minulý rok úrady preskúmali spisy 842 iráckych utečencov, urobili 630 rozhodnutí a v 26 prípadoch ľuďom odobrali azyl. Podobné kroky podnikli v prípade 782 Sýrčanov, z ktorých azyl odobrali 42 utečencom. 

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

utecenecka kriza, migranti

Cyprus žiada EÚ o pomoc pri zastavení prílevu sýrskych utečencov

Cyprus vyzval v stredu EÚ na prijatie ráznych krokov na zastavenie prílevu prevažne sýrskych utečencov, …

Consent choices