brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Po odchode Británie z EÚ príde prechodné obdobie. Zmeny čakajú aj uchádzačov o prácu

FLORENCIA / Britská premiérka Theresa May navrhla implementačné obdobie v trvaní približne dva roky po tom, ako Veľká Británia v marci 2019 formálne vystúpi z Európskej únie.

May uviedla, že prechodné štádium by poskytlo istotu pre firmy. Zároveň v piatok v prejave v talianskom meste Florencia signalizovala, že Británia zaplatí účet za brexit, keď konštatovala, že krajina „dodrží záväzky, ktoré sme urobili“.

Podľa May sa Veľká Británia nebude v rokovaniach o brexite usilovať ani o to, aby bola súčasťou spoločného trhu EÚ, ani o takú dohodu o voľnom obchode, akú má s úniou Kanada. Vyzvala na nájdenie „kreatívnych“ nových ekonomických vzťahov medzi Britániou a EÚ, ktoré nebudú založené na nijakom terajšom obchodnom modeli. Ak by sa nepodarilo dosiahnuť dohodu o brexite, podľa britskej premiérky by to znamenalo „škodlivý úder“ budúcnosti Európy.

Viac..  EÚ a Ukrajina si uznávajú rozsudky v občianskych a obchodných veciach

Prechodné obdobie sa už mierne dotkne zahraničných podnikateľov ako aj uchádzačov o pracovné miesta vo Veľkej Británii. „Počas tohto prechodného obdobia budú ľudia naďalej môcť prichádzať a pracovať v Británii. Bude ale existovať registračný systém, ako nevyhnutná príprava nového režimu,“ dodala May.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

brexit

Británia posunula o tri mesiace zavedenie kontrol na dovozy z EÚ

Veľká Británia odložila úplné zavedenie hraničných kontrol tovaru dovážaného z Európskej únie (EÚ) o tri …

Consent choices