Zaborska
Europoslankyňa Anna Záborská. PHOTO: © European Union- EP.

Záborská odkazuje Sulíkovi: Sterilizácia nie je riešením chudoby

„Pre krajinu, ktorá dokáže vytvoriť podmienky pre rozvinutie potenciálu každého dieťaťa, nie je pôrodnosť problémom, ale bohatstvom,“ reagovala dnes slovenská europoslankyňa Anna Záborská na návrh predsedu SaS Richarda Sulíka znižovať počet narodených detí ponukou bezplatnej sterilizácie pre viacnásobné matky.

Podľa Záborskej je zvlášť nešťastné, že Sulík svoj návrh prezentoval v kontexte vyššej pôrodnosti rómskych žien. „Všetky deti, vrátane rómskych, ktoré sa minulý rok narodili vo Veľkej Lomnici, ktorú Sulík spomína ako príklad, sú občanmi Slovenskej republiky. Problémom nie je ich etnická identita, ale to, že príliš veľa z nich sa narodilo do podmienok, v ktorých by nemal žiť žiaden občan tejto krajiny,“ zdôraznila Záborská.

Europoslankyňa zároveň upozornila, že snahy znižovať pôrodnosť sú často prezentované ako riešenie aj v oblasti rozvojovej politiky.„Ak sa namiesto chudoby stanú problémom chudobní ľudia, začne sa znižovanie počtu detí v chudobných rodinách javiť ako riešenie. V skutočnosti je to však prejav bezradnosti a neschopnosti riešiť príčiny biedy.“ 

Záborská preto privítala reakciu kandidáta na predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského, ktorý chce problém chudobných a vylúčených spoločenstiev vo svojom kraji riešiť ponukou práce a vzdelania pre deti. „Možno by pomohlo, ak by sme chudobu začali vnímať podobne, ako chorobu alebo úraz. Keď si zlomíte nohu, dobrý lekár vám neponúkne bezplatnú amputáciu, ale urobí všetko preto, aby ste znovu chodili,“ navrhla Záborská.

 Správa je publikovaná v originálnom znení tlačového oddelenia europoslankyne Anny Záborskej.

Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík a tímlíderka SaS pre sociálne vylúčené spoločenstvá Lucia Ďuriš Nicholsonová v uplynulých dňoch navštívili niekoľko rómskych osád. Táto cesta bola súčasťou prípravy revolučného programu strany SaS pre rómske osady a sociálne vylúčené spoločenstvá. 

„Tak ako v iných prípadoch, chceme mať plastický obraz o situácii, aby naše návrhy riešení vychádzali z reality, nadviazali na všetko dobré, čo sa v tejto oblasti urobilo, ale zároveň sa aj vyvarovali chýb,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Viac..  Peter Pollák: Koalícia Slovensko a Za ľudí je za zachovanie práva veta v EÚ

SaS v rámci reformy prináša aj možnosť, ako sa v chudobe chrániť pred neželanými tehotenstvami. „To však nie je podstata a ani kľúčový prvok našich riešení. Riešením je plnohodnotná integrácia, obnovenie pracovných návykov tam, kde chýbajú a vzdelávanie mládeže,“ poznamenala L. Ďuriš Nicholsonová a naznačila aj ďalšie návrhy, ktoré bude reforma obsahovať. „Vymysleli sme spôsob, ako zabezpečiť povinné materské školy od troch rokov dieťaťa, ako dobudovať komunitné centrá. Reforma zahŕňa aj zmenu budovania sociálnych podnikov a za úplne najdôležitejšiu považujem komplexnú reformu dávok v hmotnej núdzi.“ 

Súčasťou návrhov liberálov sú viaceré možnosti služieb reprodukčného zdravia, medzi ktoré patrí antikoncepcia alebo napríklad aj dobrovoľná a štátom platená sterilizácia žien po narodení štvrtého dieťaťa. Túto možnosť bude môcť za splnenia určitých podmienok využiť každá žena v SR. Tento návrh predkladala Lucia Nicholsonová už v minulosti a stretol sa s pozitívnym ohlasom nielen terénnych pracovníkov, ale aj samotných obyvateľov rómskych osád. Vládni poslanci ho však v parlamente neschválili. Kľúčovou podmienkou úspešnej integrácie segregovaných Rómov je podľa SaS práve ochota väčšinovej spoločnosti tento závažný problém trpezlivo riešiť, a to bez predsudkov.

Strana SaS má eminentný záujem na integrácii segregovaných rómskych spoločenstiev, a to pri maximálnom zachovaní ich kultúrnej identity. „Hrozbou pre spoločnosť nie je počet narodených rómskych detí, ale počet detí, ktoré sa narodia do obrovskej chudoby, kde nemajú prístup ani k správnej výžive, ani k hygiene a ani k vzdelaniu,“ tvrdia predstavitelia najsilnejšej opozičnej strany.

O dac

Odporúčame pozrieť

Zaborska

KÚ: Rodné číslo nevyjadruje pocity, ale fakty. Musí ostať trvalým identifikačným osobným údajom

Na programe rokovania parlamentu je aktuálne aj zákon o rodných číslach. Predkladatelia Richard Vašečka a Anna Záborská …

Consent choices