Čím viac bude rásť globálna teplota a čím častejšie sa budú vyskytovať obdobia sucha, tým viac bude na svete sociálnych nepokojov, násilia a vojen. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, klimatické zmeny predstavujú priamu hrozbu svetovej bezpečnosti.
Vysoké teploty a suchá vyvolávajú násilie v najviac postihnutých regiónoch už teraz, píše Gulrez Shah Azhar pre Project Syndicate. Pred niekoľkými mesiacmi požadovali poľnohospodári v indickom štáte Madhya Pradesh po najhoršom suchu za posledné roky odpustenie dlhov. Počas demonštrácie polícia najmenej päť poľnohospodárov zastrelila. Podľa indických úradov sú farmári pri snahe o presadenie svojich požiadaviek stále agresívnejší. Pritom farmárom a ich rodinám, závislým na úrode, ide doslova o prežitie. V roku 2016 spáchalo v dôsledku zlyhania alebo dlžôb samovraždu viac ako 1600 indických farmárov. Číslo vychádza z oficiálnych štatistík a v skutočnosti môže byť niekoľko násobne vyššie.
Nárast teploty o 1 ° C nad priemer v daný deň súvisí, podľa štúdie Tammy A. Carleton, s približne 70 ďalšími samovraždami medzi indickými farmármi.
India nie je jediná postihnutá krajina. Chudobné štáty, ktoré sú závislé od poľnohospodárstva, sú ohrozené každou zmenou počasia. V roku 2008, keď sa z dôvodu nepriaznivého počasia zvýšili ceny potravín, zažili štáty od Maroka po Indonéziu sociálne nepokoje a politické prevraty. Kríza v poľnohospodárstve prispela aj k nepokojom v Sýrii. Tam sa nepokoje zmenili na občiansku vojnu, v ktorej do dnešného dňa zomrelo viac ako 400 000 ľudí.
S rastúcimi teplotami rastie násilie
Psychologické štúdie ukázali, že pri vyšších teplotách rastie u človeka podráždenosť a agresivita. To, čo platí pre jednotlivca, platí aj pre skupiny ľudí. Ak sucho, vysoká teplota alebo extrémne dažde zničia úrodu, ovplyvnia hospodárstvo krajiny. Dlhy farmárov spôsobia sociálne nepokoje. Hlad spôsobí migráciu obyvateľov. Vtedy sa môžu postihnuté komunity uchýliť k násiliu, pretože bojujú o prežitie a vzácne zdroje. V súčasnom svete existuje niekoľko ohrozených oblastí, kde by zmena klímy mohla spôsobiť alebo zhoršiť konflikty natoľko, aby presiahli hranice štátov.
V roku 2015 dosiahol počet migrantov rekordnú výšku. 244 miliónov ľudí opustilo svoje domovy z dôvodu hladu, sucha, vojny alebo nepokojov. V dlhodobejšom časovom horizonte by sa vďaka zmene klímy mohli stať celé regióny pre človeka neobývateľnými. Napríklad časti Blízkeho východu, Indie alebo Afriky. Počet migrantov potom dosiahne počtu, ktorý sa nebude dať v regiónoch zvládnuť.
Kľúčom k riešeniu problémov so zmenou klímy je celosvetový konsenzus a vôľa okamžite pracovať na zmiernení jej dopadov. Stabilné vlády sú zase nevyhnutné pri zvládaní občianskych nepokojov a násilia súvisiacich s klimatickými zmenami. Menej zraniteľné krajiny dokážu lepšie zvládať problémy, ktoré vytvárajú rastúce ceny potravín alebo prepad hospodárstva. Dôležité sú investície do zelených a udržateľných priemyselných odvetví, rozvojová pomoc a hospodársky rast, vďaka ktorým budú v krízových obdobiach krajiny predchádzať nedostatku potravín alebo ich vysokým cenám.