Úvod tohto týždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu je venovaný potrebe efektívnejšej ochrany oznamovateľov korupcie. Pravidlá v jednotlivých členských krajinách sú v tejto oblasti momentálne nastavené rozdielne.
„Práve preto existuje priestor na vytvorenie spoločného európskeho nezávislého rámca na boj proti podvodom a ochrane tých čo pomáhajú pri ich odhaľovaní,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová. Nemalo by to však viesť k obmedzovaniu kompetencií národných štátov. „Naopak, tie sú z hľadiska ochrany informačných zdrojov vedúcich k efektívnejšiemu využívaniu verejných financií prvoradé. Musia však byť schopné preukazovať jednoznačne pozitívne výsledky,“ zdôraznila.
Napriek intenzívnejšej spoločenskej diskusií, je v súčasnosti napríklad na Slovensku stále len malé percento ľudí, ktorí vedia že existuje zákon, ktorý ich chráni pred stratou zamestnania v prípade oznámenia korupčného správania. „Ešte menej bude pravdepodobne takých, ktorí by mu plne dôverovali,“ poznamenala poslankyňa. V niektorých európskych krajinách sú v tejto oblasti oveľa ďalej a práve spoločné európske riešenie by malo viesť k intenzívnejšiemu zdieľaniu týchto ich skúseností. „Dôležitý je aj účinný systém sankcií voči tým, ktorí sa snažia informátorovi rozličným spôsobom zabrániť hovoriť,“ uzavrela Monika Beňová.