Sulik
Europoslanec Richard Sulík. PHOTO: © European Union- EP.

Sulík: Demokratickejšia EÚ nemá byť len pekná fráza, ale nová cesta otvorenej spolupráce

Predseda strany Sloboda a Solidarita a europoslanec Richard Sulík sa opakovane obrátil listom na komisárku pre dopravu Violetu Bulcovú. Žiada v ňom dôslednejšiu odpoveď od Európskej komisie na margo konania o porušení predpisov Európskej únie voči Nemecku, Francúzsku a Rakúsku v súvislosti s ich zákonom o minimálnej mzde a jeho aplikácii na dopravcov ostatných členských štátov. Spomenuté konanie ešte stále neprinieslo žiadne konkrétne výsledky.

Richard Sulík sa v liste sťažuje, že Európska komisia odpovedá nedostatočne na parlamentné otázky právoplatne zvolených zástupcov občanov.

„Komisia koná nelogicky a aplikuje dvojitý meter na členské štáty napriek tomu, že jej hlavnou úlohou je stráženie zmlúv a práva Únie. Európski občania nemôžu akceptovať, že nemajú rovnaké postavenie z pohľadu vymáhania ich práv a následkom takéhoto konania je potom ich skepticizmus k európskym inštitúciám,“ uviedol Richard Sulík.

Sulík sa ďalej v liste odvoláva na prejav predsedu EK J. C. Junckera zo septembra, v ktorom sám žiadal o demokratickejšiu Európsku úniu. „Túto iniciatívu plne podporujem, ale domnievam sa, že EÚ by mala v prvom rade najprv využívať všetky prostriedky demokratickej kontroly, ktoré má už teraz k dispozícii,“ tvrdí R. Sulík.

Viac..  Katarína Roth Neveďalová: Schválili sme právo na opravu, čo to znamená?

Slovenský europoslanec z toho dôvodu žiada o zlepšenie prístupu s cieľom vytvoriť efektívnu, transparentnú a poctivú spoluprácu medzi Európskym parlamentom Európskou komisiou. „Demokratickejšia Európska únia, to by nemala byť iba pekná fráza, ale nová cesta posilnenej a otvorenej spolupráce medzi všetkými inštitúciami EÚ.“ 

Richard Sulík opakovane požiadal o informácie k prebiehajúcim konaniam o porušení a k legislatívnym návrhom tzv. Balíka mobility. Zároveň vyzval na objektívny postup vo veci vymáhania platných právnych predpisov, v ktorých sú nedostatky stále viditeľnejšie.

O red

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Vláda by mala testovať podnikateľské zákony, či nie sú horšie než v susedných krajinách

Pre schválenie niektorých zákonov je rozpočet v problematickej situácii. Je potrebné ho konsolidovať. Nie je …

Consent choices