Fico
Robert Fico. PHOTO: © European Union.

Lídri EÚ prijali pilier sociálnych práv. Premiér Fico hovorí o veľkej inšpirácii

„Môžeme začať intenzívne práce na novej ochrane sociálnych práv v Ústave SR,“ povedal predseda vlády Robert Fico na brífingu s novinármi po Sociálnom summite pre spravodlivé pracovné miesta a rast vo švédskom Göteborgu. Ako ďalej zdôraznil, mali by sme zakotviť do ústavy nárok na minimálnu mzdu a začať hovoriť aj o nočnej práci. „Ja som zástancom aj stanovenia maximálneho veku pri odchode do dôchodku. Tento vek by bol stanovený v Ústave SR. Plus by sme niektorým právam, ktoré majú slabú vykonateľnosť, dali väčšiu vykonateľnosť, lebo by boli obsiahnuté v ústave,“ dodal premiér.

Na summite vo Švédsku predstavitelia Európskej únie slávnostne podpísali Európsky pilier sociálnych práv, ktorý pripravila Európska komisia v presvedčení, že EÚ musí byť sociálnejšia ako bola doteraz. Komisia má ambíciu v budúcnosti legislatívne upravovať niektoré sociálne práva, ktoré doteraz neboli upravené. „Dnes sme boli svedkami podpisu dokumentu, na ktorého obsahu sa dohodli všetky tri inštitúcie Európskej únie – Európsky parlament, Európska Rada a Európska komisia. Tento dokument nie je právne záväzný, je to deklarácia EÚ, ktorá ma nastavovať štandard aj pre iné krajiny, pretože sociálne zákonodarstvo patrí do výlučných právomoci jednotlivých štátov Únie,“ uviedol predseda vlády.

V tomto pilieri sociálnych práv, ktorý lídri EÚ prijali v Göteborgu sú niektoré práva zopakované, ktoré sú zaručené európskou legislatívou, ale sú tam aj také, ktoré nie sú garantované a do budúcnosti budú musieť prejsť legislatívnou ochranou. „Napríklad nemáme zakotvenú európsku minimálnu mzdu. Ale už samotný pilier konštatuje, že by malo existovať právo, ktoré bude hovoriť o minimálnej mzde, a to právo by malo byť zakotvené v európskej legislatíve. Je to dokument, ktorý posúva sociálne práva na úroveň práv občianskych a politických. Na druhej strane je veľkou inšpiráciou pre jednotlivé členské štáty,“ povedal Robert Fico.

Viac..  Europoslanec Martin Hojsík reaguje na prípadné odvolávanie Ľuboša Blahu

Na Slovensku tak podľa slov premiéra Roberta Fica začína obdobie novelizácie Ústavy SR. „Verím, že nájdeme zhodu. Na jednej strane budeme chcieť posilniť sociálny pilier, pravdepodobne budeme hovoriť o dôchodkovom systéme, prvom, druhom, ale aj o treťom dobrovoľnom pilieri a sú aj ďalšie veci v sociálnej oblasti, ktoré stoja za to, aby sme sa nad nimi zamysleli. Pre mňa je to veľká inšpirácia  a som rád, že EÚ sa posunula touto cestou.“

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices