Domácnosti v Európskej únii minuli vlani 1,6 % svojich celkových spotrebných výdavkov na alkoholické nápoje. To predstavuje celkové výdavky vo výške takmer 130 miliárd eur, čo zodpovedá 0,9 % HDP EÚ alebo viac ako 250 eurám na obyvateľa EÚ. Slováci z minuli za rok 2016 na alkohol viac ako 1 miliardu eur. Toto nezahŕňa alkoholické nápoje zaplatené v reštauráciách a hoteloch. Informoval o tom vo svojej tlačovej správe štatistický úrad EÚ Eurostat.
Slovensko sa v tabuľke výdavkov domácností na alkohol umiestnilo za rok 2016 v hornej polovici členských krajín EÚ, konkrétne na ôsmom mieste za Maďarskom a Fínskom. Slovenské domácnosti minú na alkohol približne 2,5 % svojich prostriedkov.
„Ročné výdavky domácností na alkoholické nápoje zhruba zodpovedajú ich výdavkom na zdravotnícke prostriedky, prístroje a zariadenia a sú mierne vyššie ako náklady na sociálnu ochranu alebo vzdelávanie v roku 2016,“ uviedol Eurostat.
V roku 2016 bol najväčší podiel na celkových výdavkoch alkoholických nápojov domácností v troch pobaltských štátoch, a to v Estónsku (5,6 %), v Lotyšsku (4,8 %) a v Litve (4,2 %). Nasledovali ich Česká republika a Poľsko (obe 3,6 %), Maďarsko a Fínsko (obe 2,9 %). Naopak, najnižší podiel výdavkov domácností na alkoholické nápoje zaznamenali Španielsko (0,8 %), Taliansko (0,9 %), Rakúsko (1,3 %) a Portugalsko (1,4 % ).
Podiel výdavkov na alkohol sa za desaťročie (2006-2016) najviac zvýšil na Cypre a v Česku (+0,4 %). V týchto rokoch podiel alkoholických nápojov na celkových výdavkoch domácností zostal v prevažnej väčšine členských štátov zhruba stabilný. Naopak, podiel alkoholických nápojov na celkových výdavkoch domácností najviac poklesol v rokoch 2006 až 2016 v Litve (pokles o 1 percentuálny bod), v Bulharsku, v Lotyšsku a vo Fínsku (všetky -0,5 percentuálneho bodu).
Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk