elektronicke platby
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Elektronické platby budú lacnejšie, bezpečnejšie a modernejšie

13. januára 2018, vstúpili do platnosti nové pravidlá, vďaka ktorým budú elektronické platby za tovary a služby v obchodoch a online lacnejšie, jednoduchšie a bezpečnejšie.

Európski spotrebitelia vďaka nim ušetria viac ako 550 miliónov eur vďaka zrušeným príplatkom za platby debetnými a kreditnými kartami. 

Čo sa zmení:

·         Zakážu sa akékoľvek príplatky účtované zákazníkom pri platbách kreditnými alebo debetnými kartami online alebo v  kamenných obchodoch.

·         Otvára sa trh pre poskytovateľov služieb, ktorí ponúkajú platobné služby na základe prístupu k informáciám o platobnom účte.

·         Prísnejšie bezpečnostné požiadavky na elektronické platby a na ochranu finančných dát spotrebiteľov.

·         Zlepšenie spotrebiteľských práv vo viacerých oblastiach, napríklad sa znižuje zodpovednosť za neautorizované platobné transakcie a zavádza sa bezpodmienečné právo na vrátenie finančných prostriedkov pri inkasách v eurách. 

Viac..  Ivan Štefanec: Deti musia byť pred nebezpečnými hračkami dostatočne chránené

Tieto opatrenia vyplývajú zo zrevidovanej smernice EÚ o platobných službách (tzv. PSD2) a sú významným krokom smerom k vytvoreniu jednotného digitálneho trhu EÚ.

O dac

Odporúčame pozrieť

EU

Pred 30 rokmi nadobudla účinnosť Maastrichtská zmluva – Zmluva o Európskej únii

Maastrichtská zmluva znamená jeden z najvýznamnejších medzníkov vo vývoji európskej integrácie, pretože zoskupeniu západoeurópskych krajín …

Consent choices