deti
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Súdy sa po novom budú pri rozvode pýtať detí, kde a s ktorým rodičom chcú žiť

ŠTRASBURG / V Európskej únii čoraz viac pribúdajú takzvané cezhraničné manželstvá. Keď si napríklad Slovenka zoberie za muža Čecha, Nemca, alebo Angličana. V prípade rozvodu často nastáva doslova peklo pre tých najmenších, keď si dieťa chce každý z rodičov vziať do svojej krajiny. Európsky parlament preto začal riešiť takzvanú cezhraničnú ochranu detí.

Po novom sa súdy budú detí pýtať automaticky, v ktorej krajine a s ktorým rodičom chcú žiť. Dochádza totiž k zjednoteniu pravidiel v celej Európskej únii. „Ak jeden z rodičov vezme dieťa a odíde z krajiny, kde žije s partnerom, tak to môže byť považované za únos. Mnohí si to neuvedomujú, že sa vystavujú riziku trestného stíhania,“povedala slovenská europoslankyňa Jana Žitňanská.

V Európskej únii evidujú ročne stovky podobných prípadov. K rodičovskému únosu dochádza vtedy, keď je dieťa odobrané z miesta svojho obvyklého bydliska. „To znamená, že nie z miesta, kde má trvalý pobyt alebo kde sa narodilo, ale z miesta svojho obvyklého bydliska. To je ten štát, v ktorom má dieťa väzby, kde chodí do škôlky, kde má priateľov a podobne,“ vysvetlila právnička Monika Pišová.

Viac..  Ľahší prístup vidieckych oblastí k finančným prostriedkom EÚ vďaka súboru nástrojov

Novinkou je aj rozšírená mediácia pri rozvodovom konaní. Rodičom má pomôcť vtedy, ak chcú s dieťaťom na čas odísť. Bez ukončeného rozvodového konania môže stále ísť o únos. Rodinné spory sa podľa nových pravidiel budú musieť zjednodušiť a zrýchliť. „Maximálne do 18 týždňov by sa mal uzavrieť súdny proces vrátane odvolávacích konaní,“ uviedol József Nagy z Európskej ľudovej strany.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Odhalenie špiónky aj podpora 50 miliárd eur. Europarlament zhodnotil dva roky vojny

Už sú to dva roky od agresívneho napadnutia Ukrajiny Ruskom. Toto dvojročné obdobie bilancoval už …

Consent choices