zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 3. týždňa 2018

INFLÁCIA V EUROZÓNE V ZÁVERE ROKA SPOMALILA

EUROZÓNA: Pod rast eura sa podpisujú očakávania trhov ohľadom postupného sprísňovania politiky Európskej centrálnej banky ECB. Zápis z jej posledného zasadnutia však hovorí o tom, že predstavitelia banky nechcú vyvolať na trhoch predčasné očakávania ohľadne ukončenia menových stimulov.

Za eurozónu bol potvrdený decembrový medziročný rast spotrebiteľských cien na úrovni prvotného odhadu 1,4 %, čo predstavuje mierne spomalenie oproti novembrovej úrovni 1,5 %. Jadrová inflácia si zachovala novembrové tempo rastu aj v decembri, a to na úrovni 0,9 %. V celej EÚ sa inflácia v decembri taktiež spomalila na 1,7 % z novembrových 1,8 %. Medzimesačne sa v decembri v eurozóne ceny zvýšili o 0,4 % a v rámci celej EÚ o 0,3 %. Údaje pochádzajú z Eurostatu, štatistického úradu EÚ. Pod decembrový cenový rast v eurozóne sa podpísalo hlavne zdraženie pohonných hmôt, ktoré jej pridalo 0,11 percentuálneho bodu, ceny tabaku [0,06 p. bodu] a ceny mlieka, syrov a vajíčok [0,05 p. bodu]. Najvyššia medziročná inflácia v decembri bola v Lotyšsku a Estónsku [zhodne 3,8 %] a vo Veľkej Británii [rovné 3 %]. K jedinému poklesu cien došlo na Cypre, a to o -0,4 % a veľmi nízka inflácia bola v Írsku a Fínsku [zhodne 0,5 %] a v Dánsku [0,8 %]. Na Slovensku dosiahla v decembri harmonizovaná HICP inflácia úroveň 2 %, teda oproti novembrovej hodnote 2,1 % nepatrne spomalila.

Minulý týždeň bol zverejnený rast cien nemeckých priemyselných výrobcov [inflácia PPI]. Medziročne v decembri ceny v priemysle vzrástli o 2,3 %, čo bolo v súlade s trhovým očakávaním. V porovnaní s novembrovým rastom na úrovni 2,5 % dynamika rastu nemeckých priemyselných cien mierne spomalila. Medzimesačne tieto ceny išli nahor o 0,2 %.

USA: Minulý týždeň bola zverejnená Béžová kniha amerického Fed-u. Vyplynulo z nej, že US ekonomika by sa mala aj naďalej vyvíjať pozitívnym smerom, zlepšovať by sa mala aj situácia na trhu práce a zároveň Fed očakáva aj zosilňovanie inflačných tlakov.

Viac..  Spotrebitelia v eurozóne zvýšili inflačné očakávania

„Pozitívne prekvapila US priemyselná produkcia, ktorá v záverečnom mesiaci vlaňajška medziročne vzrástla dvojnásobne oproti trhovému odhadu. Produkcia v US priemysle sa medzimesačne zvýšila o 0,9 %, pričom trhy čakali rast na úrovni iba 0,5 % a v novembri produkcia mierne klesla o desatinu percenta.

Čísla z US realitného trhu priniesli zmiešané výsledky. Výstavba nových domov v závere vlaňajška v porovnaní s novembrom klesla o -8,2 %. Trhový konsenzus síce počítal s poklesom novostavieb [o -1,7 %] , no nie s takým výrazným ako reálne bol. Stavebné povolenia zaznamenali v decembri medzimesačný pokles -0,1 %, ale trhy očakávali o niečo výraznejší pokles [-0,6 %],“ uviedol analytický tím Poštovej banky.

Spoza druhého brehu Atlantiku prišli výsledky iba z University of Michigan o spotrebiteľskej dôvere v USA. Januárové hodnoty však hovoria o poklese dôvery spotrebiteľov oproti decembru o -1,5 bodu na 94,4 bodov. Trhový konsenzus však počítal s rastom dôvery na úroveň 97 bodov.

ČÍNA: Čínska ekonomika sa podľa vládnych údajov v minulom roku zväčšila o 6,9 %, čiže výraznejšie, ako sa očakávalo. Vláda krajiny očakávala rast HDP o 6,5 %. V roku 2016 čínsky HDP posilnil o 6,7 %, čo bol najpomalší rast za 26 rokov. Rýchlejší minuloročný rast čínskej ekonomiky bol ťahaný silnejším dopytom po čínskej produkcii zo zahraničia, teda silnejším exportom, ale aj rastúcimi výdavkami spotrebiteľov. K silnejšiemu rastu HDP v krajine došlo napriek tomu, že v krajine boli prijaté obmedzenia v poskytovaní bankových úverov, v dôsledku čoho trhy očakávali pribrzdenie ekonomického rastu.

O dac

Odporúčame pozrieť

Ch. Lagardová: Inflácia v eurozóne sa zmierňuje, boj ECB sa však neskončil

Inflačné tlaky v eurozóne sa podľa očakávania zmierňujú, rast miezd je však stále vysoký a …

Consent choices