Slovensko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Slovensko novým Dubajom. Turistom máme čo ponúknuť

BRATISLAVA / Slovensko je krajinou s rozvinutým priemyslom. Ako iné krajiny v zahraničí, začína sa zameriavať aj na iné ekonomické oblasti. Jednou z nich by mohol v budúcnosti byť práve turizmus.

Slovensko sa vďaka automobilovému priemyslu radí k jednej z najpriemyselnejších krajín Európskej únie. Práve toto jednosmerné zameranie môže v budúcnosti znamenať problémy a preto vláda rozmýšľa o iných možnostiach. „Musí mať Slovensko pripravenú infraštruktúru aj ľudí na to, aby sme zvládli cestovný ruch,“ uviedol predseda vlády Robert Fico. „Slovensko by tak mohlo byť ako európsky Dubaj, no v menšom vydaní. Keď sa mu totiž začala míňať ropa, preorientoval sa práve na cestovný ruch,“ dodal premiér.

K dobre vyvinutému turizmu nám chýba ešte veľa, ale najskôr si treba stanoviť základné princípy, ako napríklad, na koho by bol turizmus zameraný. Slovensko má nielen prírodné a kultúrne bohatstvo, ale aj predpoklady na rozvoj cestovného ruchu. „Treba zabezpečiť čo najmenej byrokracie a flexibilný trh práce,“ uviedol Martin Vlachynský, ekonomický analytik Iness.

V hoteloch a reštauráciách pretrváva problém s personálom. Mnohí zamestnávatelia už teraz vyberajú personál aj v zahraničí. Rovnako sa treba zamerať na oblasti, ktoré nie sú natoško známe a viditeľné. „Stále sú tu regióny, ktoré sú ako také nebeské panny neodhalené,“povedala Beáta Lukáčová zo sekcie cestovného ruchu na MDVaRR SR.

Viac..  Ceny REGIOSTARS za prelomové projekty financované EÚ za rok 2023 sú udelené

Dubaj sa z púštnej krajiny stal dovolenkovým rajom a Slovensko narozdiel od tejto krajiny má bohatú biodiverzitu. „Pripodobním to k tej rozprávke, kde bola soľ nad zlato, tak my máme tú vodu, ktorá je nad tú ropu,“ povedal Martin Beňuch, člen asociácie slovenských kúpeľov. V minuloti si práve Arabi chodili do našich krajín užívať liečivé pramene.

Na druhej strane je nevyhnutné podporiť aj domácich podnikateľov a turistov. „Nebránime sa napríklad aj tomu, ak by to bolo možné, že rozmýšľať čo s DPH pri cestovnom ruchu,“ uviedol Robert Fico. „Tých pár percent, ktoré by prípadní turisti ušetrili na týchto službách, sotva zásadným spôsobom pohne so slovenským turizmom, najmä ak ide o zahraničných návštevníkov,“ povedal Martin Vlachynský.

Cestovný ruch má každopádne na Slovensku veľkú šancu, ale potrebuje pomoc orgánov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Europoslanci Jurzyca a Štefanec: Robert Fico si dovolil urobiť to, čo si nedovolil urobiť žiadny slovenský premiér

Slovenskí europoslanci žiadajú spoločným listom podpredsedníčku Európskej komisie Věru Jourovú preveriť, či sú kroky predsedu …

Consent choices