Slovensko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Slovensko novým Dubajom. Turistom máme čo ponúknuť

BRATISLAVA / Slovensko je krajinou s rozvinutým priemyslom. Ako iné krajiny v zahraničí, začína sa zameriavať aj na iné ekonomické oblasti. Jednou z nich by mohol v budúcnosti byť práve turizmus.

Slovensko sa vďaka automobilovému priemyslu radí k jednej z najpriemyselnejších krajín Európskej únie. Práve toto jednosmerné zameranie môže v budúcnosti znamenať problémy a preto vláda rozmýšľa o iných možnostiach. „Musí mať Slovensko pripravenú infraštruktúru aj ľudí na to, aby sme zvládli cestovný ruch,“ uviedol predseda vlády Robert Fico. „Slovensko by tak mohlo byť ako európsky Dubaj, no v menšom vydaní. Keď sa mu totiž začala míňať ropa, preorientoval sa práve na cestovný ruch,“ dodal premiér.

K dobre vyvinutému turizmu nám chýba ešte veľa, ale najskôr si treba stanoviť základné princípy, ako napríklad, na koho by bol turizmus zameraný. Slovensko má nielen prírodné a kultúrne bohatstvo, ale aj predpoklady na rozvoj cestovného ruchu. „Treba zabezpečiť čo najmenej byrokracie a flexibilný trh práce,“ uviedol Martin Vlachynský, ekonomický analytik Iness.

V hoteloch a reštauráciách pretrváva problém s personálom. Mnohí zamestnávatelia už teraz vyberajú personál aj v zahraničí. Rovnako sa treba zamerať na oblasti, ktoré nie sú natoško známe a viditeľné. „Stále sú tu regióny, ktoré sú ako také nebeské panny neodhalené,“povedala Beáta Lukáčová zo sekcie cestovného ruchu na MDVaRR SR.

Viac..  Podpredseda EP Hojsík: Reakcia na lživé obvinenia Fica

Dubaj sa z púštnej krajiny stal dovolenkovým rajom a Slovensko narozdiel od tejto krajiny má bohatú biodiverzitu. „Pripodobním to k tej rozprávke, kde bola soľ nad zlato, tak my máme tú vodu, ktorá je nad tú ropu,“ povedal Martin Beňuch, člen asociácie slovenských kúpeľov. V minuloti si práve Arabi chodili do našich krajín užívať liečivé pramene.

Na druhej strane je nevyhnutné podporiť aj domácich podnikateľov a turistov. „Nebránime sa napríklad aj tomu, ak by to bolo možné, že rozmýšľať čo s DPH pri cestovnom ruchu,“ uviedol Robert Fico. „Tých pár percent, ktoré by prípadní turisti ušetrili na týchto službách, sotva zásadným spôsobom pohne so slovenským turizmom, najmä ak ide o zahraničných návštevníkov,“ povedal Martin Vlachynský.

Cestovný ruch má každopádne na Slovensku veľkú šancu, ale potrebuje pomoc orgánov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Podpredseda EP Hojsík: Reakcia na lživé obvinenia Fica

Stanovisko podpredsedu Európskeho parlamentu Martina Hojsíka, v ktorom reaguje na vyjadrenia premiéra Roberta Fica k …

Consent choices