Europsky parlament
Minúta ticha za zavraždeného novinára Jána Kuciaka. PHOTO: © European Union- EP.

Vražda Jána Kuciaka: Poslanci chcú do vyšetrovania plne zapojiť Europol a zlepšiť ochranu novinárov

Do vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej by sa mal plne zapojiť Europol a EÚ by mala prijať opatrenia na zlepšenie ochrany novinárov a oznamovateľov.

To bolo hlavné posolstvo rozpravy, ktorá v nadväznosti na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prebehla v stredu popoludní na pôde Európskeho parlamentu.

Poslanci vyzvali na nezávislé a dôkladné medzinárodné vyšetrovanie – s plným zapojením Európskeho policajného úradu (Europol), ktoré by viedlo k skorému potrestaniu páchateľov. Požadovali tiež opatrenia na úrovni členských štátov, ako aj na úrovni EÚ, ktoré by zaistili bezpečnosť novinárov, blogerov a oznamovateľov korupcie v celej Únii.

Predmetom diskusie boli tiež odhalenia Jána Kuciaka, ktoré priniesol jeho posmrtne zverejnený článok, o údajnom zneužívaní fondov EÚ a možnom prepojení medzi skupinami organizovaného zločinu a politikmi na Slovensku. Poslanci vyzvali na ich dôsledné prešetrenie, a to aj s pomocou Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF). Vyzvali tiež Európsku komisiu, aby obnovila vydávanie výročnej správy o boji proti korupcii v EÚ.

Plénum sa v rozprave oprelo o zistenia ad hoc delegácie šiestich poslancov EP, ktorá navštívila Slovensko v dňoch 8. – 9. marca v rámci takzvanej prieskumnej pracovnej cesty. Parlament prijme k tejto téme aj samostatné uznesenie, o ktorého znení budú poslanci hlasovať počas aprílového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Poslanci si pamiatku zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uctili minútou ticha počas plenárneho zasadnutia v Bruseli dňa 28. februára. Predseda EP vraždu novinára a jeho snúbenice dôrazne odsúdil, zasadil sa za lepšiu ochranu novinárov pri výkone ich povolania a vyzval slovenské orgány na odhalenie pravdy.

Reakcie slovenských poslancov

„Súčasná vláda nie je schopná riešiť problémy traumatizujúce Slovensko, na ktoré poukazoval Ján Kuciak: systémová korupcia, klientelizmus a prepojenia na organizovaný zločin. Vláda nedokázala prinavrátiť slovenskej ani európskej verejnosti dôveru v spravodlivosť a nezávislosť vyšetrovania tejto bezprecedentnej úkladnej vraždy,‟ uviedol poslanec Eduard Kukan (EPP, SK).

Viac..  EK schválila slovenské opatrenia na podporu zamestnateľnosti po zatvorení uhoľných baní

„Vražda dvoch mladých ľudí je ohavný čin, ktorý je potrebné dôsledne vyšetriť a páchateľov potrestať. Podobný ohavný čin sa môže stať kdekoľvek, ak nezačneme dôsledne bojovať proti organizovanému zločinu, daňovým podvodom a rajom, pretože tomu sa najviac venujú investigatívni novinári, a preto sú zastrašovaní a potrebujú ochranu,‟ uviedla poslankyňa Monika Smolková (S&D, SK).

„Nemôžeme dopustiť, aby v Európskej únii vraždili novinárov. Musíme urobiť všetko pre to, aby sa podobné tragédie, ako sa udiali na Slovensku a na Malte, už neudiali. Ochrana pri vyhrážkach a súčinnosť s policajnými orgánmi by mala byť úplnou samozrejmosťou,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

„Vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej musia byť objasnené, a vrah aj objednávateľ postavení pred súd. Nemenej dôležité je aj vyšetrenie korupčných schém medzi mafiou a Ficovou vládou, na ktorých Ján Kuciak pracoval. K objasneniu rozkrádania eurofondov by mali prispieť aj európske vyšetrovacie orgány,‟ uviedol poslanec Richard Sulík (ECR, SK).

O red

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Deti musia byť pred nebezpečnými hračkami dostatočne chránené

Výbor Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa pripravuje návrh správy týkajúci sa nariadenia …

Consent choices