Pred pripravovaným marcovým zasadnutím Európskej rady Komisia predkladá správu o pokroku, ktorý sa dosiahol pri realizácii európskej migračnej agendy a vytyčuje ďalšie kľúčové opatrenia, ktoré je potrebné ešte prijať, a to aj v súlade s politickým plánom Komisie z decembra 2017, ktorého cieľom je dosiahnuť komplexnú dohodu o migrácii do júna 2018.
V priebehu celého roka 2017 sa potvrdilo znižovanie prílevu neregulárnych migrantov, pričom tento trend pretrvával aj v prvých mesiacoch roku 2018: V roku 2017 neoprávnene prekročilo hranicu 205 000 osôb, čo znamená, že počet príchodov do EÚ sa v porovnaní s rokom pred krízou znížil o 28 %. Tlak na vnútroštátne migračné systémy sa síce znížil, zostal však naďalej vysoký, keďže v roku 2017 bolo podaných 685 000 žiadostí o azyl.
Kontinuálne sa pracuje na záchrane ľudských životov, riešení základných príčin neregulárnej migrácie, ochrane vonkajších hraníc Európy či na ďalšom prehlbovaní spolupráce s medzinárodnými partnermi. Celková situácia však zostáva nestabilná, a preto je v záujme zabezpečenia nepretržitej a účinnej reakcie na výzvy, ktoré migrácia prináša, potrebné, aby členské štáty a EÚ spoločne vynaložili ďalšie úsilie a aby najmä vyčlenili dodatočné finančné zdroje.
Prvý podpredseda Komisie Frans Timmermans v tejto súvislosti uviedol: „Dnešná správa informuje o pokroku, ktorý sa podarilo dosiahnuť od minulého novembra. Tento pokrok je výsledkom nášho pevného spoločného odhodlania pristupovať k riadeniu migrácie komplexne. Pozitívne výsledku, ktoré sme dosiahli, musíme udržať a zároveň musíme usilovne pracovať na prijímaní ďalších opatrení, vrátane zhody v otázke reformy azylového systému. Niektoré z týchto opatrení sú mimoriadne naliehavé. To je aj prípad poskytnutia finančných príspevkov, ku ktorým sa členské štáty zaviazali. Riadenie migrácie zostáva pre našich občanov jednou z najvyšších priorít. Naplniť sa nám ju však podarí iba pomocou skutočne komplexného a spoločného prístupu.“
Vysoká predstaviteľka a podpredsedníčka Komisie Federica Mogheriniová vyhlásila: „Naša stratégia riadenia migrácia v partnerstve s kľúčovými krajinami, organizáciami OSN a Africkou úniou prináša výsledky. Vďaka spoločnej osobitnej skupine AÚ, EÚ a OSN sme pomohli viac ako 15 000 osobám vrátiť sa domov a začať nový život a zároveň sme evakuovali vyše 1 300 utečencov z Líbye. Spolupráca a spoločná zodpovednosť sú základným predpokladom účinného riešenia tejto globálnej výzvy.“