online
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Svoje seriály a filmy si budete môcť už čoskoro pozerať aj v zahraničí

Prvého apríla nadobudne platnosť nové európske nariadenie, vďaka ktorému budete mať k svojim filmom, seriálom a hrám predplateným online prístup aj v zahraničí. 

Je dosť frustrujúce, keď sa počas dovolenky alebo pracovnej cesty v zahraničí nemôžete dostať k online obsahu, ktorý ste si predplatili doma. Či už sú to filmy, seriály, športové prenosy alebo knihy. No pravidlá sa už čoskoro zmenia a vy sa tak k svojmu obsahu dostanete aj spoza hraníc. Prvého apríla do platnosti vstúpi európske nariadenie o prenosnosti online služieb, ktoré Euróspky parlament odobril 18. mája minulého roku. Členské štáty budú mať teraz deväť mesiacov na to, aby začali uplatňovať novú legislatívu.

Čo sa zmení?

Nové európske nariadenie stanovuje, že ak ste si doma predplatili online obsah, budete si ho môcť počas ohraničeného časového obdobia pozrieť aj v iných krajinách EÚ.

„Ak napríklad žijete v Nemecku a idete dovolenkovať, navštíviť rodinu alebo pracovať do Španielska, budete mať prístup k svojim online službám. Text pokrýva celú EÚ,“ vysvetľuje parlamentný spravodajca Jean-Marie Cavada (ALDE, FR).

Poskytovatelia obsahu budú môcť overiť polohu svojim predplatiteľov a preto Parlament nástojil na tom, aby nariadenie obsahovalo aj záruky na ochranu ich súkromia.

Nové nariadenie začne platiť s retroaktívnym účinkom. Znamená to, že sa bude vzťahovať aj na predplatné, ktoré už existuje.

Viac..  Komisia víta predbežnú dohodu o udržateľnejších, opraviteľných a obehovejších výrobkoch

Ďalšie novinky

Na jednej strane budete mať vďaka novému nariadeniu prístup k svojmu obsahu aj zo zahraničia. Na druhej strane by malo odrádzať od online pirátstva a propagovať, aby ste si obstarávali hudbu, filmy a knihy legálnym spôsobom.

Aj tieto opatrenia sú súčasťou jednotného digitálneho trhu, podobne ako roaming zdarma a koniec geoblokovania, ktoré poslanci odobrili 6. februára tohto roku.

Európsky trh s online obsahom

Podľa Európskej únie vysielateľov, malo v roku 2016 predplatené služby videa na požiadanie 11% európskych domácností. Do roku 2020 by sa mal ich počet zdvojnásobiť.

Najväčší podiel na tomto trhu má Netflix – 54%. Pravidlá ohľadne online prenosnosti sa však nevzťahujú len na seriály a filmy ale aj na ostatný digitálny obsah, ako napríklad e-knihy alebo hudba.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices