testovanie na zvieratach
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Európsky parlament chce celosvetový zákaz testovania kozmetiky na zvieratách

Európska únia by mala spustiť diplomatickú ofenzívu zameranú na celosvetový zákaz testovania kozmetiky na zvieratách od roku 2023.

Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré pomerom hlasov 620 (za): 14 (proti): 18 (zdržalo sa hlasovania) schválil Európsky parlament.

Predaj kozmetických výrobkov, ktoré boli testované na zvieratách, je v rámci EÚ zakázaný od roku 2013. Kozmetický priemysel EÚ pritom podľa poslancov naďalej prosperuje a poskytuje prácu približne dvom miliónom ľudí. Približne 80% krajín však naďalej umožňuje testovanie a predaj kozmetiky testovanej na zvieratách, uvádza schválený text.

Poslanci zároveň poukazujú na nedostatky systému fungujúceho v EÚ. Niektoré kozmetické prípravky sú totiž naďalej testované na zvieratách, avšak za hranicami EÚ. Tieto výrobky prechádzajú na území Únie pred ich umiestnením na trh ďalšími testami, pri ktorých sa však už využívajú alternatívne metódy.

Uznesenie konštatuje, že väčšina zložiek prítomných v kozmetických výrobkoch sa používa aj v mnohých iných výrobkoch, ako sú lieky, čistiace a pracie prostriedky či potraviny. Na tieto zložky sa vzťahuje iná legislatíva, ktorá môže povoľovať ich testovanie na zvieratách.

Nedostatok spoľahlivých informácií o kozmetických výrobkoch dovážaných do EÚ z tretích krajín, kde boli testované na zvieratách, predstavuje podľa poslancov naďalej závažný problém. Únia by podľa zákonodarcov mala zaistiť, že na trh EÚ sa zo zahraničia nedostanú žiadne výrobky testované na zvieratách.

Viac..  I. Štefanec: Koncový užívateľ musí vedieť, kedy má kontakt s umelou inteligenciou a kedy s človekom

Parlament vyzval lídrov členských štátov a EÚ, aby využili svoje diplomatické siete na vytvorenie koalície na podporu celosvetového zákazu testovania kozmetických výrobkov na zvieratách a obchodu s takto testovanými zložkami týchto výrobkov – napríklad prostredníctvom medzinárodného dohovoru OSN. Globálny zákaz testovania kozmetiky na zvieratách by mal podľa poslancov nadobudnúť účinnosť v roku 2023.

Uznesenie tiež odmieta akékoľvek oslabenie zákazu testovania kozmetiky na zvieratách v EÚ prostredníctvom prebiehajúcich obchodných rokovaní či pravidiel Svetovej obchodnej organizácie.

Súvislosti

Podľa osobitného prieskumu Eurobarometra 442 z marca 2016 približne 89% občanov EÚ súhlasí s tým, aby Únia zvyšovala medzinárodnú informovanosť o význame dobrých životných podmienok zvierat. Až 90 % občanov EÚ sa zhoduje v tom, že je dôležité zaviesť prísne, celosvetovo uznávané normy v oblasti dobrých životných podmienok zvierat.

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Európska únia nám prináša skutočný mier

Členské štáty Európskej únie si 9. mája pripomenuli Deň Európy na počesť vyhlásenia Schumanovej deklarácie …

Consent choices