zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 19. týždňa 2018

USA MINULÝ TÝŽDEŇ ODSTÚPILI OD JADROVEJ DOHODY S IRÁNOM

NEMECKO: Nemecké priemyselné objednávky síce mierne zrýchlili [o 0,1 p. bodu] tempo medziročného rastu na 3,1 %, no na trhom očakávanú úroveň 5 % ani zďaleka nesiahli. Oproti februáru objednávky v nemeckom priemysle dokonca klesli takmer o percento.

„Priaznivo sa vyvíjala produkcia v nemeckom priemysle, ktorá v marci vzrástla o 3,2 %, čo prekonalo aj optimistickú úroveň trhu [3,0 %] po februárovom raste o 2,2 %.

Nemecký vývoz v marci vzrástol o 1,7 %, čo trhy v podstate aj očakávali [1,8 %] po februárovom poklese o -3,1 %. Dovoz do Nemecka aj v marci klesal [o -0,9 %], pričom trhy očakávali rast o rovné percento,“ uviedol analytický tím Poštovej banky.

FRANCÚZSKO: Priemyselná produkcia vo Francúzsku vzrástla v marci medziročne o 1,8 %, no trhy očakávali viac [2,8 %] po februárovom výraznom raste o 3,8 %. V porovnaní marec verzus február produkcia vo francúzskom priemysle klesla o -0,4 %.

EUROZÓNA: Nepriaznivo sa vyvíjala dôvera investorov v eurozóne podľa prieskumu Sentix. V máji poklesla o – 0,4 bodu na 19,2 bodu, pričom trhy očakávali opak, teda že vzrastie na úroveň 21 bodov. Dostala sa tak na najnižšiu úroveň od marca 2017.

USA: Donald Trump uplynulý týždeň naplnil svoj predvolebný sľub a s okamžitou platnosťou odstúpil od jadrovej dohody s Iránom z roku 2015. Zároveň oznámil, že USA znova zavádzajú najvyšší stupeň ekonomických sankcií voči Iránu. Tie by však mali začať platiť postupne v rámci prechodných období 90 a 180 dní. Vzťahovať sa budú na transakcie s iránskymi finančnými inštitúciami, no hlavne na energetický sektor.

Viac..  Odchod z EÚ by Nemecku podľa ekonómov spôsobil vážnu krízu

US inflácia vzrástla v apríli o 2,5 %, čo je mierne zrýchlenie v porovnaní s marcovým rastom na úrovni 2,4 %. V porovnaní apríl verzus marec rástli US spotrebiteľské ceny o 0,2 %, čo je ale o desatinu p. bodu menej ako trhy čakali. Ceny priemyselníkov [PPI inflácia] medziročne v apríli vzrástli o 2,6 %, pričom trhový konsenzus počítal s rastom o 2,8 %. V marci inflácia PPI zaznamenala trojpercentný medziročný nárast.

Nové týždenné žiadostí o hypotéku za uplynulý týždeň klesli o -0,4 % po predchádzajúcom poklese o -2,5 %. Finalizácia rastu veľkoobchodných zásob sa taktiež práve pozitívne nevyvíjala. Prvotný odhad počítal v marci s rastom o 0,5 %, no reálne sa zásoby zvýšili iba o 0,3 %.

O dac

Odporúčame pozrieť

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny v marci vzrástol

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny sa v marci zvýšil o 7 miliárd eur, keď …

Consent choices