Do eurovolieb sa však aj tak masívnejšie nechystajú.
Jeden rok pred voľbami do Európskeho parlamentu (máj 2019) sa ukazuje, že podpora občanov spoločnému európskemu projektu stále rastie.
60% Európanov si myslí, že členstvo ich krajiny v Európskej únii je dobrá vec (na Slovensku je to 50%, čo je rovnaký stav ako pri poslednom prieskume) a viac ako dve tretiny Európanov (67%) je presvedčených, že ich krajina z členstva v únii profitovala (súhlasí s tým 77% Slovákov). Celoeurópske výsledky sú najlepšie od roku 1983.
Členstvo v EÚ najviac oceňujú Luxemburčania a najmenej Česi.
31% Slovákov (32% Európanov) sa domnieva, že veci v Európskej únii sa oberajú správnym smerom. Oveľa menej Slovákov si to však myslí o vývoji vo vlastnej krajine (22%), menšiu spokojnosť už vyjadrili len Španieli, Chorváti a Gréci. Celoeurópsky priemer je 35%. Viac Slovákov je tiež spokojných s tým ako funguje demokracia v EÚ (45%) ako v ich vlastnej krajine (35%).
Voľby do EP zatiaľ stále v tieni záujmu
Rok pred voľbami do EP má Európsky parlament pozitívny imidž u 30% Slovákov (31% v EÚ), neutrálny u 48%. Europarlament najhoršie posudzujú Česi a Francúzi.
Napriek tomu sme pri otázke záujmu o eurovoľby na posledných miestach spolu s Českou republikou. Záujem o ne prejavuje len 30% Slovákov a 21% Čechov, priemer EÚ je až 50%. Jednoznačne najväčší záujem o eurovoľby majú Holanďania (70%).
(pozn. V minulých voľbách do EP malo Slovensko rekordne najhoršiu účasť-13,05%).
Dôvody sú rôzne, no len 23% Slovákov si myslí, že príčinou sú nedostatočné vedomosti o EÚ. Podľa Slovákov si tí, čo nehlasujú v eurovoľbách myslia v prvom rade, že ich hlas nič nezmení (54%), nezaujíma ich politika (48%) alebo nedôverujú politickému systému (47%). Slováci majú vo všeobecnosti najhoršiu volebnú disciplínu z celej únie, keďže len 25% ľudí tvrdí, že chodia pravidelne voliť v akýchkoľvek voľbách. Na opačnom konci rebríčka sú Holanďania a Dáni (77%). 23% Slovákov nechodí voliť pre ideologické alebo politické dôvody, zatiaľ čo až 43% uvádza dôvody technické.
Európania by privítali, keby sa pred voľbami do EP rozoberali najmä otázky boja proti terorizmu (49%), nezamestnanosti mladých (48%),migrácie (45%), ekonomiky a rastu (42%).
Slovákov najviac zaujíma boj proti nezamestnanosti mladých (40%) a migrácia (39%), nasledovaná témou sociálnej ochrany občanov (37%).
Európania vo všeobecnosti podporujú aj proces „Spitzenkandidátov“- z ktorých by mal po eurovoľbách vzísť nový predseda Európskej komisie. Má to však podľa 70% opýtaných v EÚ (64% Slovákov) zmysel len vtedy, ak bude sprevádzaný naozajstnou diskusiou o európskych otázkach.
Prieskum bol uskutočnený v apríli 2018 na vzorke 27 601 ľudí z 28 členských štátov