Tajani
Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. PHOTO: © European Union- EP.

Čakajú nás kľúčové voľby do Európskeho parlamentu. Termín je už známy

Občania dvadsiatich siedmich členských štátov EÚ si už o rok zvolia svojich zástupcov v Európskom parlamente a ovplyvnia tak aj rozhodnutie o tom, kto sa postaví na čelo Európskej komisie.

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani na stredajšej tlačovej konferencii upriamil pozornosť novinárov na budúcoročné európske voľby, v rámci ktorých si občania Únie v priamom a všeobecnom hlasovaní v dňoch 23.- 26. mája vyberú 705 poslancov EP a nepriamo aj nového predsedu Európskej komisie.

Budúcnosť Európskej únie bude počas nasledujúcich dvanástich mesiacov predmetom diskusií, do ktorých sa zapoja občania v celej Únii, a to na národnej či miestnej úrovni. Európsky parlament je už dnes centrom rozpráv o budúcom fungovaní EÚ, v rámci ktorých s poslancami od januára diskutujú šéfovia vlád jednotlivých členských štátov.

Začiatkom júna privíta Európsky parlament na svojej pôde v Štrasburgu vyše osemtisíc mladých ľudí, aby s nimi diskutoval o ich nádejach a obavách v súvislosti s budúcnosťou Únie, ako aj o možnostiach jej ďalšieho vývoja.

„Nasledujúce európske voľby budú bezpochyby bojom, a to nielen medzi tradičnými stranami pravice, ľavice a centra, ale aj medzi tými, ktorí veria v prínosy pokračujúcej spolupráce a integrácie na úrovni EÚ, a tými, ktorí by zvrátili to, čo sa dosiahlo za ostatných sedemdesiat rokov,‟ uviedol predseda EP Antonio Tajani.

Viac..  Von der Leyenová odporučila Hoekstru na post eurokomisára pre klimatické otázky

„Podľa najnovšieho Eurobarometra 50% Európanov tvrdí, že sa zaujíma o európske voľby, hoci iba jeden z troch vie, kedy sa uskutočnia. Do mája budúceho roka by o dátume a zásadnosti volieb pre budúce smerovanie nášho svetadiela nemal nikto pochybovať,‟ dodal.

O dac

Odporúčame pozrieť

volebne pravo, volby

Prieskum: Tretina Európanov v súčasnosti volí populistické strany

Takmer tretina Európanov v súčasnosti volí populistické, krajne pravicové alebo krajne ľavicové politické strany, pričom …

Consent choices