Tajani
Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. PHOTO: © European Union- EP.

Čakajú nás kľúčové voľby do Európskeho parlamentu. Termín je už známy

Občania dvadsiatich siedmich členských štátov EÚ si už o rok zvolia svojich zástupcov v Európskom parlamente a ovplyvnia tak aj rozhodnutie o tom, kto sa postaví na čelo Európskej komisie.

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani na stredajšej tlačovej konferencii upriamil pozornosť novinárov na budúcoročné európske voľby, v rámci ktorých si občania Únie v priamom a všeobecnom hlasovaní v dňoch 23.- 26. mája vyberú 705 poslancov EP a nepriamo aj nového predsedu Európskej komisie.

Budúcnosť Európskej únie bude počas nasledujúcich dvanástich mesiacov predmetom diskusií, do ktorých sa zapoja občania v celej Únii, a to na národnej či miestnej úrovni. Európsky parlament je už dnes centrom rozpráv o budúcom fungovaní EÚ, v rámci ktorých s poslancami od januára diskutujú šéfovia vlád jednotlivých členských štátov.

Začiatkom júna privíta Európsky parlament na svojej pôde v Štrasburgu vyše osemtisíc mladých ľudí, aby s nimi diskutoval o ich nádejach a obavách v súvislosti s budúcnosťou Únie, ako aj o možnostiach jej ďalšieho vývoja.

„Nasledujúce európske voľby budú bezpochyby bojom, a to nielen medzi tradičnými stranami pravice, ľavice a centra, ale aj medzi tými, ktorí veria v prínosy pokračujúcej spolupráce a integrácie na úrovni EÚ, a tými, ktorí by zvrátili to, čo sa dosiahlo za ostatných sedemdesiat rokov,‟ uviedol predseda EP Antonio Tajani.

Viac..  Politické skupiny v EP dotvárajú svoje kluby, líderku potvrdili aj socialisti

„Podľa najnovšieho Eurobarometra 50% Európanov tvrdí, že sa zaujíma o európske voľby, hoci iba jeden z troch vie, kedy sa uskutočnia. Do mája budúceho roka by o dátume a zásadnosti volieb pre budúce smerovanie nášho svetadiela nemal nikto pochybovať,‟ dodal.

O dac

Odporúčame pozrieť

Profil Ursuly von der Leyenovej, opätovne zvolenej šéfky Európskej komisie

Európsky parlament (EP) vo štvrtok v tajnej voľbe rozhodol o tom, že Ursula von der …

Consent choices