ludia
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Eurobarometer: Slováci sú spokojnejší s vývojom v Únii ako vo vlastnej krajine

Do eurovolieb sa však aj tak masívnejšie nechystajú.

Jeden rok pred voľbami do Európskeho parlamentu (máj 2019) sa ukazuje, že podpora občanov spoločnému európskemu projektu stále rastie.

60% Európanov si myslí, že členstvo ich krajiny v Európskej únii je dobrá vec (na Slovensku je to 50%, čo je rovnaký stav ako pri poslednom prieskume) a viac ako dve tretiny Európanov (67%) je presvedčených, že ich krajina z členstva v únii profitovala (súhlasí s tým 77% Slovákov). Celoeurópske výsledky sú najlepšie od roku 1983.

Členstvo v EÚ najviac oceňujú Luxemburčania a najmenej Česi.

31% Slovákov (32% Európanov) sa domnieva, že veci v Európskej únii sa oberajú správnym smerom. Oveľa menej Slovákov si to však myslí o vývoji vo vlastnej krajine (22%), menšiu spokojnosť už vyjadrili len Španieli, Chorváti a Gréci. Celoeurópsky priemer je 35%.  Viac Slovákov je tiež spokojných s tým ako funguje demokracia v EÚ (45%) ako v ich vlastnej krajine (35%).

Voľby do EP zatiaľ stále v tieni záujmu

Rok pred voľbami do EP má Európsky parlament pozitívny imidž u 30% Slovákov (31% v EÚ), neutrálny u 48%. Europarlament najhoršie posudzujú Česi a Francúzi.

Napriek tomu  sme pri otázke záujmu o eurovoľby na posledných miestach spolu s Českou republikou. Záujem o ne prejavuje len 30% Slovákov a 21% Čechov, priemer EÚ je až 50%. Jednoznačne najväčší záujem o eurovoľby majú Holanďania (70%).

(pozn. V minulých voľbách do EP malo Slovensko rekordne najhoršiu účasť-13,05%).

Dôvody sú rôzne, no len 23% Slovákov si myslí, že príčinou sú nedostatočné vedomosti o EÚ. Podľa Slovákov si tí, čo nehlasujú v eurovoľbách myslia v prvom rade, že ich hlas nič nezmení (54%), nezaujíma ich politika (48%) alebo nedôverujú politickému systému (47%). Slováci majú vo všeobecnosti najhoršiu volebnú disciplínu z celej únie, keďže len 25% ľudí tvrdí, že  chodia pravidelne voliť v akýchkoľvek voľbách. Na opačnom konci rebríčka sú Holanďania a Dáni (77%). 23% Slovákov nechodí voliť pre ideologické alebo politické dôvody, zatiaľ čo až 43% uvádza dôvody technické.

Viac..  Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Európania by privítali, keby sa pred voľbami do EP rozoberali najmä otázky boja proti terorizmu (49%), nezamestnanosti mladých (48%),migrácie (45%), ekonomiky a rastu (42%).

Slovákov najviac zaujíma boj proti nezamestnanosti mladých (40%) a migrácia (39%), nasledovaná témou sociálnej ochrany občanov (37%).

Európania vo všeobecnosti podporujú aj proces  „Spitzenkandidátov“- z ktorých by mal po eurovoľbách vzísť nový predseda Európskej komisie.  Má to však podľa 70% opýtaných v EÚ (64% Slovákov) zmysel len vtedy, ak bude sprevádzaný naozajstnou diskusiou o európskych otázkach.

Prieskum bol uskutočnený v apríli 2018 na vzorke 27 601 ľudí z 28 členských štátov

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices