Jednou z tém dnešného plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) bude aj návrh viacročného finančného rámca Európskej únie (EÚ) na obdobie 2021 – 2027 a problematika tzv. vlastných zdrojov príjmov do nasledujúceho európskeho rozpočtu.
Plánované vlastné zdroje príjmov rozpočtu EÚ by mali pozostávať z 3-percentnej sadzby uplatňovanej na nový spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb, výnosov štátov z obchodovania s emisiami a z príspevkov na základe produkcie nerecyklovaných plastových obalových odpadov v jednotlivých krajinách. „Ide o snahu zmodernizovať súčasný systém financovania, ktorý by mal po novom napomáhať k efektívnejšiemu dosahovaniu existujúcich cieľov napríklad v oblasti ochrany životného prostredia,“ priblížila poslankyňa EP Monika Beňová. Tieto nové vlastné zdroje majú predstavovať približne 12 percent z celkových očakávaných príjmov európskeho rozpočtu.
„Navrhované zmeny v spôsobe financovania budú samozrejme predmetom tvrdých rokovaní s jednotlivými národnými štátmi. Cieľom slovenských odborníkov v nich musí byť zaistenie finančnej pozície krajiny a zvýšenie voľnosti pri čerpaní európskych zdrojov,“ zdôraznila europoslankyňa. Prioritou musí byť aj zameranie sa na oblasti umožňujúce účinnejšie odstraňovanie rozdielov v životnej úrovni v rámci EÚ. „Znamená to aj rýchlejšie vyrovnávanie sa mzdového ohodnotenia pracovníkov v tzv. starých a nových členských krajinách,“ uzavrela Monika Beňová.