brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Brexit môže britské domácnosti ochudobniť až o tisíc libier ročne

V dôsledku obchodných bariér po vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie môžu byť britské domácnosti chudobnejšie až o tisíc libier (GBP) ročne. Vyplýva to z analýzy, ktorú sa na budúci týždeň chystá zverejniť poradenská firma Oliver Wyman, pričom BBC získala prístup k analýze.

Podľa najpesimistickejšieho scenára vysoké clá a regulačné bariéry môžu ekonomike krajiny ubrať celkovo 27 mld. GBP, informoval portál bbc.com. Aj v prípade najpriaznivejšieho scenára, ktorý ráta s tým, že by sa nezaviedli clá a regulačných bariér by bolo málo, by britské domácnosti mali byť ročne chudobnejšie o 250 GBP a celkové náklady pre ekonomiku by mohli dosiahnuť 6,8 mld. GBP.

„Hoci dôsledky brexitu zostávajú nejasné, naša analýza ukazuje, že každý scenár zvýši náklady pre britské domácnosti,“ povedal Duncan Brewer z poradenskej firmy Oliver Wyman. Gerard Lyons z organizácie Ekonómovia za brexit však uviedol, že môže existovať krátkodobý „úder“ vyplývajúci z odchodu z EÚ, ale väčší manévrovací priestor pre Britániu po vystúpení z únie bude mať ekonomické výhody. „Bez obmedzení, ktoré vyplývajú z členstva v EÚ, naša ekonomika môže prekvitať,“ povedal Lyons.

Viac..  Aktivisti kritizujú podmienky na kožušinových farmách v EÚ a žiadajú ich zákaz

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EU

Pred 30 rokmi nadobudla účinnosť Maastrichtská zmluva – Zmluva o Európskej únii

Maastrichtská zmluva znamená jeden z najvýznamnejších medzníkov vo vývoji európskej integrácie, pretože zoskupeniu západoeurópskych krajín …

Consent choices