Merkel
Nemecká kancelárka Angela Merkel. PHOTO: © European Union- EP.

Merkelová odvrátila hroziaci rozpad vládnej koalície

BERLÍN – Nemecká kancelárka Angela Merkelová dosiahla dohodu o imigrácii s ministrom vnútra Horstom Seehoferom, čím ukončila spor, ktorý hrozil rozvrátiť len štvormesačnú vládnu koalíciu. Seehofer, ktorý vedie Kresťanskosociálnu úniu Bavorska (CSU), zároveň stiahol svoje hrozby, že odstúpi zo svojho postu.

Merkelová súhlasila so sprísnenými kontrolami na rakúskych hraniciach s cieľom zabrániť vstupu osobám, ktoré požiadali o azyl v iných krajinách Európskej únie. Zároveň vzniknú tranzitné centrá, kde migrantov umiestnia, kým ich bude možné poslať späť.

Merkelová označila dohodu za dobrý kompromis, ktorý vzišiel z tvrdých rokovaní. Spor, ktorý ohrozoval dlhoročný tradičný zväzok sesterských strán CSU a Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), a tak i fungovanie vládnej koalície, sa teda podarilo zažehnať.

Ústrednou témou sporu medzi nemeckými koaličnými partnermi bola požiadavka Seehofera otáčať migrantov, ktorí o azyl požiadali v iných krajinách EÚ, už na nemeckých hraniciach. Podľa Merkelovej by ale takéto jednostranné kroky viedli k zatvoreniu hraníc so susednými krajinami a v konečnom dôsledku k znefunkčneniu voľného pohybu osôb v rámci EÚ. Najprv preto žiada uzatvorenie dohôd o vracaní migrantov s krajinami, kde boli pôvodne registrovaní.

Viac..  Ivan Štefanec: Taiwan je strategickým spojencom západného sveta

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EU

Pred 30 rokmi nadobudla účinnosť Maastrichtská zmluva – Zmluva o Európskej únii

Maastrichtská zmluva znamená jeden z najvýznamnejších medzníkov vo vývoji európskej integrácie, pretože zoskupeniu západoeurópskych krajín …

Consent choices